Jaki jest koszt wysyłki paczki i od czego zależy?

Zakupy online to możliwość szybkiej dostawy paczki przez firmy kurierskie, z czego wszyscy chętnie korzystamy – odbiorca otrzymuje ją albo bezpośrednio pod wskazany adres, albo do paczkomatu. Od czego zależy koszt takiej usługi?

Od czego zależy koszt wysyłki paczki – waga i wymiary

Koszt wysyłki paczki to sprawa bardzo złożona, bo składa się na nią całkiem sporo różnych czynników. Zanim więc nadamy przesyłkę, należy wnikliwe zapoznać się zarówno z regulaminem, jak i cennikiem. Pierwsza sprawa, która ma wpływ na finalny koszt, to przede wszystkim waga naszej przesyłki. Już przy składaniu zamówienia musimy zaznaczyć wagę naszej paczki, a przynajmniej zakres, w którym się jej waga mieści. Do dyspozycji mamy na przykład wagę do 1 kg lub powyżej – musimy więc zważyć naszą paczkę, aby wiedzieć, w której kategorii należy ją umieścić.

Inną ważną zasadą są wymiary przesyłki – zdarza się, że nawet jeśli jest lekka, to jej wymiary nie mieszczą się w tych standardowych, a wtedy koszt wysyłki paczki może być wyższy. Na stronie przewoźnika, gdzie składamy zamówienie, podane mamy wymiary standardowe określone najczęściej w centymetrach, a także dokładnie opisane jest, jakie wymiary czynią naszą paczkę niestandardową, co oczywiście ma wpływ na ostateczną cenę wysyłki – im paczka większa i bardziej niestandardowa, tym koszt będzie większy.

Tańsze nawet o 70% niż na stronie kuriera nadanie paczki jest możliwe za pomocą brokera kurierskiego, czyli pośrednika między kurierem a klientem nadającym paczkę. Jednym z nich jest https://allekurier.pl/, który oferuje przesyłki krajowe i zagraniczne w atrakcyjnych cenach od większości wiodących przewoźników. 

Koszt wysyłki paczki a kierunek nadania

Kluczową sprawą, która ma wpływ na finalny koszt paczki, jest kierunek nadania. Jeśli nasza paczka ma dotrzeć do odbiorcy w Polsce, to cena jest praktycznie taka sama niezależnie od odległości, jaką przesyłka musi pokonać. Zupełnie inaczej jest w przypadku, gdy paczka ma dotrzeć do innego kraju, a nawet na innym kontynent – wtedy cena będzie zawsze wyższa i to niezależne od jej wymiarów i wagi. Droższe będą także paczki nadawane na przykład do Stanów Zjednoczonych niż te w Unii Europejskiej – paczki krajowe zawsze będą tańsze (nawet w wymiarach niestandardowych).

Opcje dodatkowe – za to również trzeba dopłacić?

Koszt wysyłki paczki może jeszcze wzrosnąć, jeśli zdecydujemy się na jedną lub kilka usług dodatkowych. Są to np. opcje, jak przesyłka na rano lub do południa, potwierdzenie doręczenia przesyłki, powiadomienie SMS/email, zwrot dokumentów (ROD), odbiór własny lub doręczenie do rąk własnych.

Za jakie dodatkowe opcje dopłacimy do przesyłki? Jeśli nadajemy na przykład wartościowy towar i chcemy go dodatkowo ubezpieczyć, to ostateczny koszt wysyłki paczki będzie większy, ale my zyskamy pewność, że w razie nieprzewidzianych okoliczności, np. uszkodzenia lub nawet zagubienia przesyłki, otrzymamy zwrot pieniędzy za poniesione straty.

Dodatkowo dopłacimy również do takiej usługi, jak potwierdzenie odbioru nadanej przesyłki. Oznacza to, że jeśli chcemy wiedzieć, że odbiorca odebrał paczkę, to dostaniemy po fakcie potwierdzenie SMS-owe lub mailowe. Jeśli zależy nam na tym, aby paczka została doręczona jeszcze szybciej, np. w weekend czy wieczorem, to również musimy się liczyć z tym, że koszt wysyłki paczki będzie wyższy, ale za to odbiorca na pewno bardziej usatysfakcjonowany.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij