trawnik

5 sposobów na pozbycie się chwastów z trawnika

Chwasty takie jak perz, mniszek lekarski, mech i inne mogą być prawdziwą plagą. Ich pozbywanie się nieraz przypomina syzyfową pracę. W istocie wiele gatunków uodparnia się na stosowane środki, dlatego opryski trzeba stosować regularnie, choć można pokusić się o inne metody, również te najbardziej tradycyjne. Zatem jak pozbyć się chwastów i jaką rolę mają tu nawozy do trawników?

Wertykulacja trawnika

Po zimie należy usunąć starą darń, a następnie przystąpić do innych czynności pielęgnacyjnych. Wertykulacja trawnika może doprowadzić nie tylko do napowietrzenia gleby, które jest niezbędne, by mogły wniknąć w nią składniki odżywcze zawarte w nawozie do trawnika, ale również do pozbycia się niektórych chwastów. Zatem trawnik zostaje gruntownie oczyszczony i przygotowany do ponownej wegetacji. Oczywiście usuwanie chwastów w ten sposób jest tylko doraźne, gdyż aby usunąć te o rozbudowanym systemie korzeniowym trzeba się bardziej natrudzić.

Ręczne usuwanie chwastów z pomocą motyki

Jeśli jesteś za ograniczaniem emisji szkodliwych substancji do atmosfery i nie chcesz stosować oprysków, to możesz zdecydować się na ręczne usuwanie chwastów. W tym przypadku niewątpliwie musisz uzbroić się w cierpliwość, wszak jest to czynność mozolna i wymagająca użycia siły. Oczywiście możesz się tu wspomóc np. motyczką, choć wymyślono już bardziej specjalistyczne urządzenia, które mogą ułatwić tę niewdzieczną pracę. Można zastosować np. wyrywacz. Jego budowa pozwala na usunięcie całego chwastu wraz z korzeniem. Dzięki temu nie wyrośnie w krótkim czasie na tym samym miejscu.

Stosowanie środków chemicznych, czyli oprysków

Bywa również tak, że usuwanie chwastów chcemy przeprowadzić jak najszybciej. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzają się opryski chemiczne. Oczywiście nie pozostają one bez wpływu dla środowiska i zdrowia. Zatem wykonując je musisz się odpowiednio zabezpieczyć, czyli założyć maseczkę na twarz, która zapobiegnie wdychaniu szkodliwych substancji oraz okulary ochronne na oczy. Warto również poinformować sąsiadów o planowanych działaniach, zwłaszcza jeśli mają dzieci bądź zwierzęta, które lubią bawić się na podwórku. Sam oprysk należy zaplanować wtedy, kiedy trawa nie jest wilgotna, ale nie jest również przesadnie sucha. Trzeba również zwrócić uwagę na prognozę pogody i wiejący wiatr, gdyż opryski wykonuje się przy bezwietrznej pogodzie, aby środki chemiczne trafiły do gruntu.

Nawozy granulowane ze środkiem do zwalczenia niektórych chwastów

Poza opryskami chemicznymi można stosować także nawozy do trawnika, które są przeznaczone również do zwalczania chwastów, np. mchów, czy mniszka lekarskiego. Zawierają one znaczną ilość azotanu, dzięki czemu pobudzają trawę do szybszego wzrostu i powodują, że chwastów jest mniej. Trzeba wiedzieć, że im bardziej zakwaszona jest ziemia, tym chwasty mają lepsze warunki do wzrostu. Dlatego najlepiej utrzymywać dla traw PH obojętne w granicach 6,5. Taki nawóz do trawnika stosuje się co miesiąc, lub co dwa miesiące od wiosny do jesieni, aż do skutku, czyli pozbycia się chwastów. Można również zdecydować się na nawóz długo działający z odchwaszczaczem, zawierający herbicyd zwalczający wiele chwastów. Taki nawóz stosuje się dwa razy do roku na wiosnę i na jesień.

Domowe sposoby na chwasty

Ostatnim z przedstawionych przez nas sposobów na chwasty to przygotowanie roztworu w domu. Można wykorzystać sól i olej. Tutaj jednak należy uważać, by równocześnie nie zniszczyć zdrowej trawy, jednak takie samo ryzyko istnieje w przypadku chemicznych oprysków. Do zwalczania chwastów sprawdza się jeszcze soda oczyszczona, ale ją należy stosować raczej w szczelinach pomiędzy płytkami, a nie na trawniku.

Wśród wielu sposobów na chwasty z pewnością każdy znajdzie odpowiedni. Nawozy do trawnika zawierające dodatkowo herbicydy mogą być bardzo pomocne. Trzeba oczywiście kierować się zaleceniami producenta dotyczącymi dawkowania, a po ich użyciu zawsze obficie podlać trawnik. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że ogród stanie się prawdziwą wizytówką. Takie rozwiązanie sprawdza się także na polach golfowych, czy też boiskach piłkarskich.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij