Niskie ciśnienie wody w instalacji wodno-kanalizacyjnej. Jak sobie z tym poradzić?

Woda jest niezbędna do życia nie tylko w sensie ogólnym, ale również funkcjonowania gospodarstwa domowego. Jeśli jej ciśnienie jest poniżej normy nie można normalnie korzystać z prysznica, a nawet umywalki, nie wspominając już o pralce automatycznej czy zmywarce. Im więcej używamy urządzeń jednocześnie tym może być większe zapotrzebowanie na wodę płynącą pod wyższym ciśnieniem. Za prawidłowe uznaje się według prawa to o wysokości 5-6 bar. Nie powinno być wyższe, ale nie może również spadać poniżej wartości 4 bar. W takiej sytuacji konieczne może być doposażenie w pompę hydroforową ze zbiornikiem na wodę, czyli hydroforem.

Po pierwsze: sprawdź ciśnienie w instalacji

Na samym początku musisz sprawdzić faktyczne ciśnienie wody, czy rzeczywiście masz do czynienia ze zbyt niskim. W tym celu musisz użyć manometru. To urządzenie, które jest na wyposażeniu każdego hydraulika, jednak należy mieć je również w swoim mieszkaniu. Jego działanie jest bardzo proste. Wystarczy nałożyć go na kran, a następnie odkręcić kurek. Wtedy możemy odczytać pomiar. Jeśli nasze przypuszczenia zostaną potwierdzone musimy szukać przyczyny.

Po drugie: sprawdź czy nie ma awarii

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie czy nie doszło do wycieku wody. Awaria instalacji wodno-kanalizacyjnej i pęknięcie rury może nastąpić przez zbyt wysokie ciśnienie panujące w części instalacji. Najczęściej spowodowane jest to jej zaczopowaniem, czyli dostaniem się do niej dużej ilości zanieczyszczeń, które nie powinny tam trafić. Jeśli masz do czynienia z awarią, to z pewnością szybko ją zlokalizujesz, nawet jeśli jest to na razie niewielkie uszkodzenie. Wtedy pozostanie zakręcenie zaworów i telefon do hydraulika.

Po trzecie: jeśli nie ma awarii sprawdź zawory, a jeśli są odkręcone zadzwoń po mechanika

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie zaworów. Może się zdarzyć, że nie zostały wystarczająco odkręcone. Tak często bywa w przypadku nowych instalacji. Jeśli w przypadku starej ostatnio nie majstrowałeś przy instalacji, np. montując nową miskę toaletową, to raczej i tak bez telefonu do hydraulika się nie obejdzie. Konieczne będzie sprawdzenie stanu rur. Jeśli są zardzewiałe trzeba będzie podjąć się ich oczyszczenia, a w dalszej perspektywie wymiany.

Po czwarte: prozaiczne przyczyny również się zdarzają

Jedną z bardziej prozaicznych przyczyn niskiego ciśnienia w instalacji wodno-kanalizacyjnej jest zapchanie dysz deszczownicy czy też słuchawki prysznicowej, albo sitka w kranie. Te elementy trzeba dokładnie obejrzeć, a w przypadku stwierdzenia zabrudzenia czy zaczopowania spróbować temu zaradzić naturalnymi metodami. Sprawdzi się włożenie słuchawki do roztworu sody oczyszczonej z wodą i zamknięcie jej w foliowym worku. Rdza powinna zacząć się rozpuszczać. Może się jednak zdarzyć, że dysze są na tyle zapchane, że konieczna będzie wymiana słuchawki, bądź armatury umywalkowej. Inną przyczyną małej strużki wody wypływającej ze słuchawki prysznicowej może być awaria samego węża prysznicowego. Jeśli pojawiła się nieszczelność, to woda nie będzie dopływać do słuchawki, a wyciekać przy jej połączeniu z wężem lub jeszcze w innym miejscu. Tu wymiana załatwi sprawę.

Po piąte: zakup zestawu hydroforowego

Już wiesz jak ważne jest zachowywanie najwyższego poziomu higieny i regularne czyszczenie dysz, kranów i baterii. Jeśli jednak w tej kwestii wszystko jest jak należy i Twoja łazienka lśni, a mimo wszystko masz problem z ciśnieniem wody, to pozostaje zakupienie pompy hydroforowej ze zbiornikiem. Pompy hydroforowe dostępne są ze zbiornikami, czyli hydroforami o różnej pojemności. Szacuje się, że dla 4 osobowej rodziny wystarczający będzie hydrofor 150-200 litrowy. Dzięki temu pompa nie będzie włączać się bardzo często. Taki sprzęt jest niezbędny jeśli wodę pozyskuje się nie z przyłączenia do sieci wodociągowej, a z własnego zbiornika np. studni. Niemniej jednak pompy hydroforowe doskonale sprawdzają się również przy problemach z utrzymaniem odpowiedniego ciśnienia wody.

Zanim udasz się do sklepu i zadzwonisz po hydraulika, by zamontował zestaw hydroforowy, musisz zorientować się czy w okolicy nie było jakiejś większej awarii. Niemniej jednak nie jesteś w sytuacji bez wyjścia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij