Modernizacja oświetlenia ulicznego – co warto wiedzieć?

Modernizacja oświetlenia ulicznego przynosi wiele korzyści, nie tylko dla mieszkańców miasta, ale też dla budżetu samorządu oraz środowiska. Najpopularniejszym rozwiązaniem oferowanym przez rynek oświetleniowy są lampy uliczne LED, które wyróżniają się wysoką efektywnością. Dzięki wbudowanym diodom luminescencyjnym są w stanie osiągnąć bardzo jasny strumień światła w różnych temperaturach barwowych.

Wydajne lampy – więcej środków w budżecie

Atutem lamp LED jest także to, że nie potrzebują dużego poboru mocy, aby wydajnie pracować. Ma to niebagatelny wpływ na koszty eksploatacyjne systemu oświetlenia ulicznego. Szacuje się, że oprawy ledowe zużywają około zaledwie 40% energii potrzebnej do zasilania ich zamienników. Redukcja kosztów utrzymania oświetlenia jest ściśle związana z optymalizacją intensywności jej używania. Producenci oświetlenia prześcigają się w konstruowaniu coraz wydajniejszych modeli tworząc tzw. lampy hybrydowe. Aby zminimalizować zużywaną energię wykorzystują dodatkowe źródła energii: panele fotowoltaiczne lub turbiny wiatrowe. Taki sposób zasilania nie tylko obniża koszty eksploatacyjne, ale jest przyjazne środowisku – surowce odnawialne stanowią stałe źródło naturalnej energii.

 

Lampa uliczna led

 

Po co wykonywać projekt fotometryczny?

Jednym z warunków pomyślnej wymiany oświetlenia miejskiego jest wykonanie projektu fotometrycznego. Pozwala on oszacować rodzaj i rozmieszczenie opraw tak, aby system świetlny był możliwie jak najbardziej wydajny. Projekty fotometryczne przedstawiają rozsył światła, którego właściwe zaplanowanie gwarantuje bezpieczną komunikację i pełne wykorzystanie przestrzeni. Specjaliści zajmujący się takimi usługami korzystają z profesjonalnego oprogramowania, które pozwala uniknąć wielu niekorzystnych rozwiązań przypominających o sobie przez długie lata. Wszystko zaczyna się od zgłoszenia się klienta do danej firmy oświetleniowej, która wykonuje projekty fotometryczne. Pracownicy dokonują wizji lokalnej, tworzą dokumentację z propozycją oświetlenia, a następnie optymalizują projekt uwzględniając potrzeby klienta i dokonują kalkulacji oszczędności. Do realizacji oświetlenia drób publicznych bada się także spełnienie wymagań norm dla danej klasy drogi.

 

Przygotowanie zestawienia oszczędności

 

Zalety technologii LED

Wymiana i montaż oświetlenia na LED to inwestycja, która bardzo szybko się zwraca. Dzieje się to nie tylko ze względu na efektywność i energooszczędność opraw, ale też poprzez fakt, że lampy uliczne LED są bardzo odporne na uszkodzenia. W przypadku lamp ulicznych konserwacja wiąże się z koniecznością korzystania z podnośników, co podnosi opłatę za serwis. Ponadto, źródła światła LED cechują się długą żywotnością – diody mogą świecić nawet do 100 000 godzin. Wymiana i montaż oświetlenia to także wyższa jakość światła, a przez to lepsza widoczność na drodze. Dzięki wykorzystaniu szeregu osiągnięć nowoczesnej technologii, oprawy same dostosowują rodzaj emitowanego światła do sytuacji. Przykładem mogą być lampy uliczne z czujnikami ruchu, które uruchamiają się po wykryciu obiektu z danej odległości. Światło LED może mieć różną temperaturę barwową, a diody LED nie powodują efektu migotania, które pojawiało się w starszych technologicznie urządzeniach.

 

Lampa solarna LED

 

Na rynku dostępne są lampy pochodzące z różnych źródeł, dlatego planując modernizację systemu oświetleniowego należy pamiętać o sprawdzeniu, czy dane oprawy objęte są gwarancją. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki w przypadku awarii.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij