Jakie odpady produkują biura? Jak zadbać o ich segregację i wywóz?

Każda firma niezależnie od profilu swojej działalności wytwarza różnego rodzaju odpady, które wymagają zgodnego z prawem zagospodarowania. W biurach mamy do czynienia niemal z każdą frakcją odpadów, która powinna być gromadzona w oddzielnych pojemnikach i następnie przekazywana do utylizacji firmom specjalistycznym. Jak ułatwić pracownikom segregowanie odpadów w biurze i komu zlecić odbiór śmieci zgromadzonych w firmie?

Jak powinna wyglądać segregacja odpadów w biurze?

Odpady biurowe miewają różny charakter. W niektórych firmach będą to w większości odpady papierowe, plastik, szkło i bioodpady pochodzące z firmowej stołówki czy zaplecza socjalnego. W innych dominować mogą z kolei dokumenty wymagające co jakiś czas utylizacji czy odpady niebezpieczne, takie jak tonery do drukarek i kserokopiarek, baterie czy zużyty sprzęt elektroniczny lub elektryczny. Aby segregowanie śmieci w biurze nie nastręczało kłopotów i stało się nawykiem całego personelu, warto postawić na edukację pracowników i dobrze przemyślaną infrastrukturę, tj. odpowiednie pojemniki na śmieci. Powinny one nie tylko być w sposób czytelny oznaczone, ale i łatwo dostępne. Pojemniki na odpady biurowe muszą także być dobrze dobrane do potrzeb konkretnego biura, zwłaszcza jeśli chodzi o ich ilość, rodzaj dominującego odpadu i gabaryty. W widocznym miejscu powinny znaleźć się np. pojemniki na odpady niebezpieczne, a otoczenie kopiarki będzie doskonałym miejscem na kosz na odpady papierowe. Dobrą praktyką jest także umieszczenie w okolicach koszy na śmieci czytelnych i prostych instrukcji objaśniających zasady segregowania odpadów w biurze. Trzeba również rozmawiać z pracownikami o celowości i sensowności selektywnej zbiórki odpadów, aby motywować personel do właściwego postępowania ze śmieciami, które mogą być ponownie wykorzystane jako surowiec do produkcji nowych potrzebnych dóbr. Warto także zorganizować w firmie szkolenie z zakresu segregacji odpadów.

Jak zorganizować odbiór odpadów w biurze?

Odbiór odpadów powstałych w biurze można zlecić dowolnej firmie odpadowej, jednak w praktyce wybór przypadkowego usługodawcy może szybko okazać się błędem. Trzeba pamiętać, że to wytwórca śmieci jest za nie prawnie odpowiedzialny, dlatego umowy na odbiór odpadów warto podpisywać z cieszącymi się zaufaniem firmami o dobrej reputacji. Doświadczona firma z branży zarządzania odpadami zagospodaruje nasze śmieci w sposób legalny i bezpieczny dla środowiska, a często też pomoże wdrożyć w biurze rozwiązania, które sprawią, że segregowanie odpadów biurowych będzie łatwiejsze i mniej kosztowne. Działająca od lat w każdym zakątku Polski firma Stena Recycling swoją dominującą pozycję w branży gospodarowania odpadami zawdzięcza właśnie tego rodzaju kompleksowym podejściem do potrzeb konkretnych firm. Stena Recycling nie tylko organizuje sprawny i terminowy odbiór odpadów od swoich klientów, ale także dostarcza biurom dopasowane do ich działalności pojemniki na odpady, doradza w sprawach środowiskowych, a nawet prowadzi szkolenia dla pracowników z ochrony środowiska czy recyklingu. Co ważne, pracownikom Stena Recycling można również zlecić bezpieczne niszczenie dokumentów i nośników cyfrowych, co nie tylko w biurach rachunkowych bywa częstą koniecznością.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij