Za co odpowiada układ wydechowy w samochodzie?

Samochód składa się z wielu różnych powiązanych ze sobą układów i systemów. W przypadku pojazdów spalinowych, napędzanych benzyną lub dieslem, niezbędnym elementem budowy jest mało skomplikowany w działaniu układ wydechowy. Jest jednak bardzo ważny. Dlaczego?

Czym jest układ wydechowy, z czego jest zbudowany?

Nawet dla wprawionych kierowców budowa oraz zadania poszczególnych elementów pojazdu może stanowić zagadkę. Wiedza ta jest jednak bardzo przydatna, nie tylko podczas awarii, jak i codziennego eksploatowania auta. Porady dla kierowców z serwisu materla.com.pl mogą dać odpowiedzi na wiele pytań z zakresu motoryzacji. My dzisiaj skupimy się na bardzo ważnym elemencie każdego samochodu z silnikiem spalinowym, czyli układzie wydechowym. Warto wiedzieć, że nie składają się na niego tylko elementy widoczne z zewnątrz, czyli rura wydechowa oraz tłumik, ale także kolektor wydechowy, który przymocowany jest obok silnika, sonda lambda pozwalająca na optymalizowanie ilości spalin, które emitowane są do atmosfery oraz katalizator niwelujący emisję szkodliwych gazów. Nowoczesne pojazdy napędzanie dieslem wyposażone są także w filtry cząstek stałych np. DPF. Ponadto częściami składowymi układu oddechowego są elementy montażowe, które różnią się w zależności od rodzaju pojazdu, jego marki, modelu.

Jakie są funkcje układu wydechowego?

Układ oddechowy w pojazdach o napędzie spalinowym pełni szereg funkcji. Kluczowe jest odprowadzanie spalin do atmosfery. Dodatkowo pozwala na oczyszczanie ich, tak aby do powietrza generowana była jak najmniejsza ilość szkodliwych substancji. Dzięki tłumikowi, będącemu elementem układu wydechowego, niwelowany jest hałas, który emitowany jest podczas wydalania spalin. Prawidłowa praca tego systemu wpływa pozytywnie na działanie silnika – jest ona wydajna. Dodatkowo jego moc jest maksymalizowana, dzięki zapewnieniu minimalnego oporu spalin. Ogólnie rzecz ujmując – układ wydechowy w samochodzie pełni bardzo ważne funkcje, pozwalające na eksploatowanie pojazdu przy niskiej szkodliwości względem środowiska oraz zachowaniu wysokiego komfortu jazdy kierowcy oraz pasażerów. Kwestie związane z dbałością o naturę są niezwykle ważne, biorąc pod uwagę coraz to bardziej zaostrzane restrykcje związane z emisją spalin.

Jakim usterkom może ulec układ wydechowy?

Układ wydechowy jest stosunkowo mało awaryjnym elementem samochodu. W przeciwieństwie do innych jego części nie wymagane są regularne przeglądy i wymiany. Warto jednak wiedzieć, że jak każdy inny segment auta może ulec usterce. Zazwyczaj świadczą o nim odgłosy „stukania” pod samochodem, jak i głośniejsza praca silnika. Sygnałem związanym z nieprawidłowym działaniem układu wydechowego jest także obecność spalin wywnętrz pojazdu, jednak dochodzi do tego stosunkowo rzadko. Do najczęstszych nieprawidłowości w jego działaniu doprowadzają:

  • korozja układu,
  • przepalenie tłumika,
  • pęknięcie kolektora,
  • szkodzenia katalizatora,
  • awaria sondy,
  • uszkodzenie wieszaków,
  • nieprawidłowa praca filtrów cząstek stałych.

Powinny być one jak najszybciej usunięte, ponieważ nieprawidłowe działanie układu wydechowego może powodować nadmierną emisję spalin, wysoki poziom hałasu podczas poruszania się pojazdem, wysokie spalanie paliwa. Dodatkowo jazda samochodem z takim mankamentem może spowodować uszkodzenie poszczególnych elementów układu, jak i silnika.

Jak dbać o układ wydechowy?

Układ wydechowy jest specyficznym elementem samochodu, o który bardzo trudno zadbać, tak aby ochronić go przed usterkami i zapewnić prawidłowe działanie, jest wysoce eksploatowany. Istotne są jednak regularne sprawdzanie jego stanu oraz nieignorowanie opisanych wcześniej symptomów jego uszkodzenia, ponieważ szybkie wykrycie ewentualnych usterek oraz nieprawidłowości w działaniu pozwoli na szybsze (i zazwyczaj tańsze) dokonanie naprawy, a także niedopuszczenie do pogłębiania się awarii.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij