Pompa chłodziwa CNC – gdzie jest wykorzystywana?

Obrabiarki CNC pozwalają precyzyjnie wycinać elementy z metalu, tworzyw sztucznych i drewna. Działają w wymagających warunkach. Dlatego potrzebują dodatkowego osprzętu, który umożliwi m.in. odbiór nadmiaru ciepła wytworzonego podczas obróbki. Celowi temu służy pompa chłodziwa CNC. Co to za urządzenie? Gdzie jest wykorzystywane i po co?

Pompa chłodziwa CNC – co to? Gdzie się ją stosuje?

Obróbka CNC to proces technologiczny, podczas którego wytwarzają się spore ilości ciepła. Wpływa ono niekorzystnie na trwałość ostrza, a także efekty pracy maszyny – obrabiany element może być gorzej docięty. Dlatego stosowanie ciecz chłodzących, które usuwają nadmiar wytworzonego w procesie ciepła, odgrywa kluczową rolę w obróbce CNC. Nie jest to możliwe bez wykorzystania odpowiedniego osprzętu, jakim jest pompa chłodziwa CNC. Dlaczego jest ona niezbędna?

Pompa chłodziwa CNC to urządzenie, które służy do pompowania cieczy chłodzących. Odpowiada ona za to, aby obrabiarka CNC miała dostęp do odpowiedniej ilości chłodziwa. Odbiera ono nadmiar ciepła wytworzonego w procesie technologicznym, a tym samym odpowiada za jego efektywność oraz sprawność działania maszyny. Urządzenie zarządza chłodziwem, dbając o zachowanie jego odpowiedniej czystości i stężenia.

Pompa chłodziwa i tłoczona przez nią ciecz:

  • obniża temperaturę narzędzia i obrabianego materiału, co pozytywnie wpływa na efekt prac,
  • zmniejsza tarcie pomiędzy poszczególnymi elementami obrabiarki, co ogranicza ich zużycie i wydłuża żywotność sprzętu,
  • działa antykorozyjnie,
  • przeciwdziała tworzeniu się nalotów,
  • ułatwia usuwanie wiórów ze strefy pracy,
  • redukuje obowiązki operatora maszyny do minimum,
  • wydłuża czas pracy obrabiarki.

Pompa chłodziwa CNC stanowi integralny element obrabiarki CNC. Służy do pompowania cieczy chłodniczej, która odprowadza nadmiar ciepła ze strefy obróbki i wykorzystywanego materiału. Pozytywnie wpływa to na efekty pracy. Pozwala zoptymalizować warunki cięcia i ułatwia usuwanie wiórów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij