Wywóz gruzu a przepisy

Remontujesz dom lub mieszkanie? A może zamierzasz wyburzyć stare mury, wymienić dachówkę lub rozebrać fundamenty? Jedno jest pewne – po zakończeniu prac pozostanie Ci do zagospodarowania mniejsza lub większa góra gruzu. Co z nim zrobić? W jaki sposób szybko i legalnie pozbyć się odpadów poremontowych i czy można składować je na posesji? Wyjaśniamy, co o wywożeniu gruzu mówi polskie prawo.

Gruz to nie odpady komunalne!

Jeśli sądzisz, że gruz możesz po prostu wrzucić do pojemnika lub worka na śmieci i przekazać firmie zajmującej się odbiorem odpadów komunalnych – bo przecież płacisz za wywóz śmieci z posesji – jesteś w błędzie. Gruz, podobnie jak wszelkie inne odrzuty budowlane i poprodukcyjne, nie zalicza się do odpadów komunalnych, za które gminy naliczają mieszkańcom opłatę. Nie możesz go więc zwyczajnie wynieść „do śmieci” tak jak zużytych opakowań, szklanych butelek czy resztek jedzenia.

Należy również pamiętać o tym, że gruz zalegający na działce, w ogrodzie czy na firmowej posesji, nie tylko nieestetycznie wygląda, ale przede wszystkim stwarza realne zagrożenie dla ludzi oraz środowiska. Ciężkie fragmenty cegieł, bloków czy rozkutego betonu mogą powodować obrażenia ciała lub uszkodzić mienie. Co więcej, mogą też doprowadzić do skażenia powietrza, gleby oraz wód gruntowych, z uwagi na znajdujące się na nich pozostałości zapraw, klejów, lakierów, farb czy innych toksycznych substancji. Art. 117 Kodeksu wykroczeń za nieutrzymanie porządku w obrębie własnej nieruchomości przewiduje mandat karny w wysokości do 1500 zł.

Co mówi prawo o wywożeniu gruzu?

Skoro zgodnie z prawem odpadów poremontowych nie można przekazywać służbom komunalnym ani składować ich na posesji, to, w jaki sposób legalnie się ich pozbyć? Warto od razu dodać, że wywóz gruzu do lasu bądź w inne miejsce, poza tym, że wystawia jak najgorsze świadectwo o posiadaczu, jest również surowo karany. Zgodnie z artykułem 24 Kodeksu wykroczeń, grozi za to grzywna od 20 do 5000 zł.

Przepisy mówią, że gruz oraz inne odpady budowlane, które powstają na skutek prowadzenia prac remontowych lub rozbiórkowych, powinny być składowane w specjalnie przeznaczonych do tego kontenerach, pojemnikach lub workach. Jeśli chcesz wynająć kontener na śmieci Marki są miastem, w którym zapewnimy Ci szeroki wybór zbiorników przystosowanych do wywozu gruzu. Wywóz tego rodzaju odpadów z posesji powinien być wykonywany przez specjalistyczne firmy, posiadające pozwolenia na odbiór, transport oraz utylizację na legalnych składowiskach. W zdecydowanej większości przypadków gruz da się wykorzystać ponownie, np. jako podbudowę przy budowie dróg, mostów, fundamentów lub rozmaitych, innych konstrukcji.

Wywóz gruzu w mazowieckim – zaufaj profesjonalistom!

Jeśli chcesz zgodnie z prawem pozbyć się odpadów po remoncie lub rozbiórce, wynajmij kontener i zleć wywóz gruzu specjalistom. Jeśli chodzi o wywóz śmieci Rembertów, podobne jak inne miasta w województwie mazowieckim, może skorzystać z usług przedsiębiorstwa BYŚ. Skontaktuj się z nami już dziś. Zleć wynajem kontenera i odbiór gruzu z posesji lub firmy – legalnie, szybko i bezpiecznie!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij