Podnośniki czy rusztowania, czyli nowoczesność konta klasyka. Jak wybrać to, co najlepsze i przyspieszyć prace?

Są zwolennicy rozwiązań klasycznych, jak i Ci, których zawsze pociągają nowinki technologiczne. W przypadku niektórych branż, takich jak budowlana czy produkcyjna nie można pozwolić sobie na bylejakość i trzeba dobrać możliwie najlepszy sprzęt i urządzenia. Dlatego dziś zastanowimy się, co zapewni zarówno precyzję, jak i szybkość wykonania pracy – podnośniki czy rusztowania?

Szybkość przygotowanie się do docelowej pracy ma znaczenie

Kiedy ekipa przyjeżdża na budowę i musi rozłożyć rusztowanie praca musi być wykonana szybko, sprawnie, a jednocześnie z dużą precyzją, gdyż kierownik budowy odpowiedzialny za odbiór może ją zatwierdzić lub nie. Jeśli brakuje jakichś części, bo to również się zdarza, zwłaszcza, że rusztowania wędrują z jednej budowy na drugą, to konieczne jest jej dostarczenie i musi ona pochodzić od tego samego producenta. Kompletne rusztowanie można postawić w ciągu kilku godzin, a zwykle trwa to jeden dzień roboczy wraz z odbiorem. Zatem być może czasem lepszym rozwiązaniem jest wynajem podnośnika. Tu jednak pojawia się konieczność sprawdzenia stanu technicznego przed pracą i tak jak w dzienniku budowy zapisuje się maksymalny udźwig rusztowania i obciążenie, a także wszystkie inne parametry, tak w przypadku podnośników również trzeba prowadzić dziennik, który sprawdzany jest podczas kontroli przez przedstawiciela UDT. Niemniej jednak wszystkie te procedury trwają krócej niż stawianie rusztowania, chyba że konieczne jest serwisowanie podnośnika.

Dostosowanie sprzętu do różnorodnych warunków i konstrukcji budynków

W przypadku prac remontowych-budowlanych czy związanych z myciem elewacji konieczne jest dostosowanie sprzętu do warunków pracy. Jeśli teren jest grząski przed postawieniem rusztowania trzeba go najpierw utwardzić i odpowiednio zabezpieczyć. Są oczywiście systemy, które pozwalają na stawianie rusztowania na takim terenie. Stosuje się specjalne podkłady pod stopę rusztowania, które zapewniają stabilność. Jednak w przypadku prac elewacyjnych można zdecydować się również na podnośniki, a na grząskim terenie sprawdzą się modele jezdne na podwoziu gąsienicowym. Co ważne podnośników nożycowych czy teleskopowych na takim podwoziu można używać nawet na schodach czy krawężnikach, gdzie zastosowanie rusztowań ze względów bezpieczeństwa nie jest możliwe. W przypadku budynków o niestandardowej konstrukcji, np. wielu wieżach czy kopułach potrzebne jest zastosowane odpowiednich rusztowań i tu sprawdzają się modele modułowe, które otaczają budynek z każdej strony. Tutaj zaletą jest stałość takiej konstrukcji i brak konieczności przemieszczania rusztowania.

Które rozwiązanie jest lepsze, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, czy można w ogóle je porównywać?

Bezpieczeństwo jest kwestią kluczową w każdej pracy, dlatego warto porównać klasyczne i nowoczesne rozwiązanie w tej kwestii. Tak naprawdę można dojść do wniosku, że w normalnych warunkach przy pełnej sprawności technicznej obydwa są tak samo bezpieczne. Zawsze to człowiek stoi za daną konstrukcją czy urządzeniem i to on musi ocenić to czy nie ma uchybień, które uniemożliwiałyby bezpieczne wykonywanie pracy. Dlatego tak istotne znaczenie ma odbiór techniczny w przypadku każdego urządzenia stosowanego na budowie. Właściwe zabezpieczenie platformy roboczej zarówno na rusztowaniu poprzez zastosowanie balustrad i poręczy, jak i na podeście ruchomym jest niezbędne, podobnie jak stosowanie dodatkowego sprzętu ochronnego przez pracowników.

Dla kogo lepszy będzie podnośnik, a dla kogo rusztowanie?

Niewątpliwie wtedy, gdy bardzo liczy się czas, a praca nie musi być wykonywana przez wiele osób na dużej powierzchni, to można wybrać podest ruchomy. Sprawdzi się także lepiej na grząskim terenie. Na pewno w przypadku ocieplania budynku czy kładzenia tynku metodą tradycyjną nic nie zastąpi rusztowania. Jednak przy pracach remontowych na dachu można już wykorzystać, np. nożycowy podnośnik do transportu osób i materiałów. Montaż reklam czy malowanie ich na elewacji zwykle wykonywane jest w ciągu jednego dnia, dlatego w tym przypadku również lepszy będzie podnośnik.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij