Co można zrobić, aby uchronić uprawy przed wyleganiem

Co można zrobić, aby uchronić uprawy przed wyleganiem?

Łamliwość zbóż to bardzo częste zjawisko na polskich polach. Warto jednak odpowiednio wcześnie zabezpieczyć się przed wyleganiem roślin, żeby możliwie jak najbardziej zminimalizować ewentualne straty w późniejszych zbiorach. W jaki sposób robić to skutecznie?

Czym jest wyleganie zbóż i jakie są jego przyczyny?

O wyleganiu zbóż można mówić wtedy, gdy dochodzi do trwałego pochylenia się rośliny. Wyróżnia się dwa rodzaje wylegania: łodygowe oraz korzeniowe, które mają różnicowane przyczyny. Najczęstszymi powodami wylegania się zbóż są:

  • zbyt gęsty siew na m3,
  • nieodpowiednie nawożenie azotem,
  • ekstremalnie trudne warunki atmosferyczne (silne wiatry, burze, ulewy),
  • zaatakowanie roślin przez choroby, szkodniki,
  • wysiew odmiany zboża, która jest podatna na wyleganie.

Prawie wszystkie te czynniki można wyeliminować, jeśli tylko zareaguje się w odpowiednim czasie. Zadaniem rolnika jest bowiem obserwowanie swoich upraw i stosowanie preparatów, które skutecznie zabezpieczą rośliny. O ile nie mamy wpływu na niekorzystne warunki meteorologiczne, to można ograniczyć ich efekty. Rozwiązaniem będzie stosowanie regulatorów wzrostu. Odpowiednio dobrany antywylegacz będzie skutecznie zapobiegał stratom spowodowanym przez wyleganie. 

Antywylegacz – kiedy używać?

Bardzo ważne jest, żeby zastosować środek przeciwko wyleganiu w odpowiednim czasie. Nie należy z tym zwlekać, ponieważ pojawienie się niekorzystnych warunków atmosferycznych może jedynie pogarszać stan upraw. Odpowiedni antywylegacz uchroni rolnika przed późniejszymi stratami finansowymi związanymi z gorszą jakością i ilością plonów. Najbardziej efektywne będzie wykonanie zabiegu regulacji wzrostu w fazie pierwszego kolanka. Pozwoli to skrócić roślinę, usztywnić ją, ale jednocześnie sprawić, że będzie lepiej pobierać składniki odżywcze z gleby.

Firma Syngenta oferuje sprawdzone rozwiązania dla rolnictwa, w tym także środki ochronne roślin na przeciwdziałające wyleganiu. Na stronie syngtenta.pl znajdują się szczegółowe informacje, które pozwolą dobrać właściwy preparat do gatunku i odmiany zbóż.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij