Podesty ruchome do pracy w trudnym terenie

Trudno wyobrazić sobie wykonywanie wielu czynności bez korzystania z odpowiednich sprzętów. Szczególnie popularne i często wykorzystywane są podesty ruchome. Są one niezbędne w branżach takich jak: budownictwo, handel, czy też marketing. Jednak tutaj kluczowe znaczenie ma dobór odpowiedniego rodzaju podestów. Szczególnie ważne jest to, gdy warunki pracy są bardzo trudne.

Bo bezpieczeństwo to podstawa

W każdej pracy niezwykle ważne jest bezpieczeństwo. Dlatego szczególnie w pracach niebezpiecznych, np. przy wycince drzew konieczne jest zapewnienie pracownikom odpowiednich zabezpieczeń, które w dużej mierze uchronią ich przed wypadkami. Na samym początku warto zwrócić uwagę na platformę roboczą, która jest stanowiskiem pracy. Tutaj największe znaczenie mają barierki bezpieczeństwa, które chronią przed upadkiem czy wypadnięciem z kabiny roboczej. Również dużą rolę odgrywają podpory stabilizujące, które służą do poziomowania urządzenia. Dzięki temu zapobiegają one przechylaniu się, a także wywróceniu, nawet w bardzo trudnym i nierównym terenie. Oczywiście przed przystąpieniem do pracy konieczny jest serwis podestów ruchomych.

Podesty ruchome gąsienicowe – do pracy w grząskim terenie i na nierównościach

W bardzo trudnych warunkach konieczne jest zastosowanie odpowiednich urządzeń, które zostały skonstruowane w taki sposób, aby im sprostać. Tutaj przykładem są podesty ruchome gąsienicowe, które są zdolne do pracy w zróżnicowanym terenie. Warto tutaj zwrócić uwagę, że w takich podestach ruchomych, które mają podwozie gąsienicowe możliwe jest wjeżdżanie w ograniczoną przestrzeń, ale również praca na podłożu, które ma bardzo niską nośność. Sprawdzą się zatem na budowach, np. przy budowaniu sceny w plenerze czy przy wspomnianej wycince drzew.

Podesty ruchome teleskopowe – bezpieczne i niezawodne do pracy na dużych wysokościach

Praca na dużych wysokościach wymaga odpowiednich zabezpieczeń. Dlatego stosowane maszyny i urządzenia muszą spełniać najwyższe normy bezpieczeństwa i zapewnić ochronę zarówno operatorom, ekipie roboczej oraz osobom postronnym. Dlatego decydując się na podesty ruchome teleskopowe warto zwrócić uwagę nie tylko na wysokość wysięgnika, ale również posiadane atesty i certyfikaty. Oczywiście istotne znaczenie ma tutaj konstrukcja nośna, która ma postać teleskopowego masztu. Jest ona odpowiednio dostosowana i zabezpieczona, co zapobiega wypadkom. Oczywiście nie bez znaczenia jest przestrzeganie zaleceń producenta. Zatem, aby nie doszło do wypadku należy zwracać uwagę na parametry techniczne, czyli maksymalny udźwig nominalny Q, który określa, jakie może być największe obciążenie podnośnika ruchomego podczas pracy. Również duże znaczenie ma wymiar platformy roboczej i równomierne rozłożenie ciężaru na platformie. Każdy operator przed rozpoczęciem pracy musi sprawdzić czy wszystkie podzespoły działają jak należy i czy platforma jest właściwie zabezpieczona. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości koniecznie należy skorzystać z naprawy podestów ruchomych, która może być przeprowadzona na miejscu bądź przy większych awariach w serwisie podestów ruchomych.

Rodzaj napędu a bezpieczeństwo

Przy wyborze podestu ruchomego trzeba również zwrócić uwagę na napęd. Do pomieszczeń zamkniętych konieczne jest zastosowanie bezpiecznych podestów, które posiadają napęd elektryczny. Nie generują spalin, co zapobiega zatruciom. Natomiast na wolnym terenie można stosować obydwa typy napędu, zarówno elektryczny jak i ten na paliwo stałe. Na wolnym powietrzy oba podnośniki są tak samo bezpieczne, przy czym podnośnik elektryczny musi posiadać akumulator do ładowania, gdyż korzystanie z podnośników podłączonych do gniazdek na wolnym terenie jest zabronione.

Dobór podestu ruchomego należy dobierać do rodzaju wykonanej pracy i warunków, w jakich ta praca się odbywa. Należy również kłaść nacisk na serwis. W razie konieczności należy zdecydować się na naprawę podestów ruchomych, gdyż bezpieczeństwo ludzi jest najważniejsze. Tak naprawdę wszystkie podesty ruchome, które posiadają certyfikaty bezpieczeństwa są dopuszczone po obligatoryjnej kontroli UDT. Taka kontrola odbywa się cyklicznie co dwa lata. Istotne znaczenie mają również zatrudnieni pracownicy, którzy powinni posiadać odpowiednie kwalifikacje. Przy pracy w trudnym terenie istotne znaczenie ma również doświadczenie w pracy w takich warunkach.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij