Odmiany darta Poznaj różnice między dartem klasycznych a elektronicznym

Odmiany darta? Poznaj różnice między dartem klasycznych a elektronicznym

Popularną grę w rzutki dzielimy na dwie odmiany: klasyczną oraz elektroniczną. O ile w telewizji z reguły zobaczycie wersje „ostrą”, tak w barach najczęściej spotykamy się z odmianą soft, czyli właśnie z dartem elektronicznym. Czym różnią się te dwa sporty? Jaka tarcza do softa? Jakich lotek używać? I w końcu, czy darts elektroniczny to dokładnie te same zasady co dart klasyczny? Już za chwile poznasz odpowiedzi na te pytania!

Plastikowe tarcze i duże maszyny

Darts elektroniczny na Darter180 – ta odmiana darta wymaga specjalnej tarczy. Zbudowana w większości z tworzywa sztucznego, zawiera elektronikę, dzięki której sama zlicza punkty. Dobre tarcze posiadają także przejrzysty ekran LCD. Są w stanie obsłużyć wielu graczy oraz mają wbudowane wiele wariantów.

Powierzchnia przeznaczona do gry jest podziurkowana. To właśnie w te miejsca wbija się plastikowy (miękki) grot naszej lotki. W wersji Amerykańskiej pola podwójne oraz potrójne są nieco większe w stosunku do elektronicznej wersji „europejskiej”. Nie zmienia to jednak faktu, że na obu tarczach trafienie w wybrane pole może być nie lada wyzwaniem! Na który darts elektroniczny więc się zdecydować? Europejski czy Amerykański? Na to pytanie niestety musisz odpowiedzieć sobie sam. Może pomogą kwestie wizualne?

Oprócz małych tarcz, które świetnie nadają się do domowego zacisza z pewnością kojarzycie tzw. maszyny wrzutowe. Duże urządzenia, które formą przypominają popularne automaty do gier. Po wrzuceniu odpowiedniej ilości monet, wybraniu trybu oraz liczby graczy możemy przystąpić do rywalizacji. Wielu profesjonalnych darterów zaczynało swoją przygodę właśnie od takiego urządzenia!

Lotki z miękkimi grotami

Plastik, soft, miękki grot – wszystkie te nazwy dotyczą tego samego rodzaju lotek – przeznaczonych do darta elektronicznego. Nie wolno używać rzutek z ostrym grotem do tarcz plastikowych! Na jakie więc się zdecydować? Wybierz te, które dobrze leżą w Twojej dłoni. Jeśli tylko budżet pozwala, wybierz sprawdzony, markowy sprzęt.  Nie przesadzaj z wagą, wybierz coś w neutralnego. 16 gram na początek wydaje się dobrą opcją.

Warto od razu wyposażyć się w zapasowe końcówki/groty ze standardowym gwintem 2BA. Te mają tendencję to łamania się oraz wykrzywiania – bądź gotowy do zmiany nawet w trakcie meczu.

Zasady darta

Elektroniczna odmiana to właściwie te same zasady, chociaż zdecydowanie częściej rozgrywa się także inne tryby niż dobrze znane 501. Jedną z najpopularniejszych gier na elektroniku jest Cricket – gra w której uczestnicy muszą „zamknąć” wylosowane pola. Zamknięcie to nic innego jak trzykrotne trafienie danego pola (lub np. jednokrotne trafienie pola potrójnego).

Najważniejszą (i w zasadzie jedyną) różnicą względem darta ostrego jest sposób liczenia pola środkowego. Większość federacji czy lig w darts elektroniczny Bull oraz Bull’s Eye traktowane jest jak jedno pole za 50 punktów. W związku z tym wielu graczy decyduję się na rzucanie Bulla a nie punktowanie T20, tak jak ma to miejsce w rozgrywkach na tarczach sizalowych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij