Maść na odleżyny – dla kogo

Maść na odleżyny – dla kogo?

Odleżyny to przykra konsekwencja przebywania zbyt długo w jednej pozycji. Jest to problem z którym zmagają się przede wszystkim ludzie trwale unieruchomieni na skutek inwalidztwa, śpiączki oraz innych chorób, które uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie. Niestety, mimo rozwiniętej medycyny cały czas nie razimy się z nimi. 

Co to są odleżyny?

Odleżyny oznaczają martwicę tkanek, które pojawiają się jako efekt zaburzeń ukrwienia na skutek długiego bądź regularnego ucisku na ciało człowieka. Odleżyny występują zarówno na naskórku, przyjmuje się, że jest to najmniej zaawansowane stadium, a z kolei, kiedy dosięgną całej grubości skóry, tkanki podskórnej, a nawet mięśni i kości można mówić o znacznym problemie. Odleżyny niemalże zawsze pojawiają się razem z wydzieliną ropną, która wcale nie musi pojawić się w tym samym miejscu co odleżyna. Niegroźne z pozoru zmiany razem z upływem czasu zmieniają się w owrzodzenia, które naprawdę jest ciężko wyleczyć, a także w bardzo krótkim czasie dochodzi w nich do stanu zapalnego. Maść na odleżyny to jednak sposób, który jest w stanie przynieść ulgę oraz zapobiegać najgorszemu. 

Kto narażony jest na powstanie odleżyn?

Odleżyny powstają przede wszystkim u osób, które są unieruchomione, nieprzytomne, albo u takich, które nie odczuwają bólu. Pojawiają się one u pacjentów, których zwieracze nie funkcjonują we właściwy sposób. Wiek także wpływa na ich wystąpienie, gdyż u osób starszych, które ukończyły 70 rok życia pojawiają się one znacznie częściej niż u ludzi młodszych. Zmagania ze zmianami skórnymi dotyczy także ludzi, którzy są niedożywieni, albo przebywają w ciężkim stanie zdrowia. Rzadziej, ale mimo wszystko odpowiadają za nie zaburzenia krążenia, otyłość, cukrzyca oraz konkretne leki, których stosowanie wywołuje nieprzyjemne skutki uboczne. Odleżyny pojawiają się głównie przy kościach krzyżowych, krętarzach, guzach piętowych, guzach kulszowych, a także przy strzałce. Bez względu na lokalizację dobrym rozwiązaniem jest maść na odleżyny. 

Odleżyny – jak postępować?

Zmaganie się z odleżynami nie jest łatwe. Należy więc dokonać wszelkich starań, aby nie pojawiły się one wcale. Po kąpieli konieczne jest bardzo dokładne wysuszenie skóry, zachowanie higieny jest bardzo ważne, pod żadnym pozorem nie można unikać mycia się. W tym miejscu przechodzimy do bardzo istotnej kwestii, która polega na codziennym oklepywaniu oraz masowaniu miejsc podatnych na zmiany skórne. Maść na odleżyny jest do tego idealna, ale sprawdzi się także spirytus salicylowy. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij