Kupujesz mieszkanie Sprawdź, jak je ubezpieczyć

Kupujesz mieszkanie? Sprawdź, jak je ubezpieczyć

Średnia cena mieszkania na Bemowie powoli dociera do ponad 10 000 zł za metr kwadratowy. Przy średniej wielkości lokalu musimy się więc liczyć na wydatek rzędu pół miliona złotych. Skoro inwestujemy w tak drogi lokal, to powinniśmy również rozważyć jego ubezpieczenie, aby w razie jakichkolwiek zdarzeń nie generował dodatkowych kosztów.

Czym jest polisa mieszkaniowa? Jaki ma zakres?

Ubezpieczenie majątkowe to taki produkt, który chroni właściciela nieruchomości przed finansowymi skutkami niespodziewanych zdarzeń. Polisę tego typu zawieramy z towarzystwem ubezpieczeniowym na 12 miesięcy. W tym czasie, w zależności od umowy, ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłaty odszkodowania, jeśli dojdzie do szkody elementów stałych i/lub ruchomych mieszkania. Szkody te mogą być skutkiem takich zdarzeń jak:

 • kradzieży z włamaniem lub bez widocznych śladów włamania,
 • pożaru,
 • mrozu/opadów śniegu,
 • zalania,
 • huraganu,
 • gradu,
 • osunięcia lub trzęsienia ziemi,
 • uderzenia samolotu,
 • przepięcia.

Dokładną listę okoliczności (oraz wyłączeń odpowiedzialności) znajdziemy w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia. Jeśli dojdzie do szkody z powodu zdarzenia wymienionego w umowie i zgłosimy je do firmy ubezpieczeniowej, ta po ocenie skutków wypłaci nam odszkodowanie w adekwatnej wysokości. 

Suma ubezpieczenia

W przypadku mieszkania suma ubezpieczenia jest względnie łatwa do oszacowania. Wystarczy, że podamy towarzystwu wartość mieszkania oraz (jeśli chcemy je chronić) wartość ruchomości, czyli sprzętów, które posiadamy. Sumujące te wartości wyznaczymy sumę ubezpieczenia. Warto w tym miejscu wspomnieć o dwóch błędach popełnianych przez właścicieli mieszkań:

 1. Nadubezpieczenie. To sytuacja, kiedy suma ubezpieczenia jest wyższa niż faktyczna wartość mieszkania. Zjawisko to jest niekorzystne z dwóch powodów. Po pierwsze, płacimy nieco wyższą składkę ubezpieczeniową. Po drugie, gdy wystąpi szkoda całkowita, ubezpieczyciel nie wypłaci mam pełnej sumy ubezpieczenia, a jedynie do faktycznej wartości mieszkania. Co równie istotne – odszkodowanie z powodu szkód na nieruchomości możemy otrzymać tylko raz. Nie ma więc najmniejszego uzasadnienia wykupowanie 2 lub więcej polis.
 2. Niedoubezpieczenie. Jeśli wyznaczymy sumę ubezpieczenia niższą niż wartość mieszkania, również stracimy. Będziemy wprawdzie płacić niższą składkę, ale gdy wystąpi szkoda całkowita, otrzymamy odszkodowanie w wysokości sumy ubezpieczenia, a nie wartości mieszkania. Czyli po prostu stracimy i prawdopodobnie będziemy zmuszeni z własnej kieszeni pokryć część strat. 

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania na Bemowie?

Biorąc pod uwagę wartość mieszkań na Bemowie oraz zakres polisy, składka ubezpieczeniowa dla właściciela mieszkania wyniesie kilkaset złotych rocznie. W porównaniu do np. ubezpieczenia na życie, oferty polis majątkowych są zdecydowanie tańsze, a jednocześnie mają bardzo szeroki zakres ochrony. Cena ubezpieczenia zależy także od tego, z jaką firmą podpiszemy umowę. 

Nie wiesz, jak wybrać ubezpieczyciela? Pomożemy Ci! Skontaktuj się z biurem Eurofinance oddział Warszawa Bemowo – znajdziemy najkorzystniejszą ofertę polisy mieszkaniowej.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij