Kolektory słoneczne – czy to opłacalna inwestycja?
Zielona energia jest obecnie bardzo popularnym tematem. W kraju, jak i za granicą powstaje coraz więcej inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii. Nawet zwykła rodzina może skorzystać z dobrodziejstw ogrzewania domu w ekologiczny sposób czy też pozyskiwania ciepłej wody bez wydawania środków na jej podgrzanie. O jakim sposobie mowa? Do tego celu można wykorzystać instalację solarną opartą o kolektory słoneczne.
Czym się różnią solary od fotowoltaiki?
Dzięki instalacji solarnej można efektywnie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie domu i podgrzewanie ciepłej wody. Z tego powodu są one coraz chętniej wybierane jako niekonwencjonalne źródła ciepła dla budynków nowych, jak i już wybudowanych i od lat funkcjonujących. Ich praca będzie wspomagać już istniejące źródła ciepła w budynku i ogrzewać wodę użytkową.
Warto jednak pamiętać, że panele słoneczne to nie tylko kolektory solarne, ale też panele fotowoltaiczne. Zastanawiając się, co jest lepsze – fotowoltaika czy solary, dobrze jest wziąć pod uwagę, czy zależy nam na ciepłej wodzie i ogrzaniu domu, czy na produkcji własnego prądu do zasilania urządzeń elektrycznych. Czy można zainwestować w oba rodzaje paneli? Oczywiście! Dzięki temu można mieć zarówno alternatywne ogrzewanie, jak i dodatkowe źródło energii elektrycznej.
Kiedy inwestycja w solary jest opłacalna?
To, czy inwestycja w kolektory słoneczne jest opłacalna, warto rozpatrywać na bazie ich funkcjonalności. Eksperci mówią jasno, że żeby inwestycja była opłacalna, sama instalacja musi być prawidłowo dobrana do potrzeb obiektu, dla jakiego ma służyć. W tym nie może być ona ani zbyt duża, ani za mała. Jednak warto też wiedzieć, że im więcej mieszkańców ma dom, tym szybciej zobaczymy różnice w wysokości opłacalnych rachunków. Oczywiście będą to różnice na korzyść dla domowników.
Za pośrednictwem kolektorów solarnych można ogrzewać budynek, jak i podgrzewać wodę użytkową. Jednak warto pamiętać, że instalacja solarna ma za zadanie wspomagać inne źródła ciepła w budynku. Mogą to być np. kocioł gazowy lub kocioł na paliwo stałe. A jak wiadomo, ceny paliw stale rosną. Dlatego połączenie tradycyjnego ogrzewania z pozyskiwaniem ciepła z paneli solarnych jest świetnym rozwiązaniem, aby ograniczyć rosnące rachunki do minimum.
Najbardziej efektywnie można oceniać pracę kolektorów solarnych w nowym budownictwie, które powstało z uwzględnieniem ścisłych norm energetycznych. Jednakże i w obiektach, które mają nawet kilkadziesiąt lat, ale zostały odnowione, ocieplone i przystosowane do współpracy z odnawialnymi źródłami ciepła, można zauważyć, że jest to opłacalna inwestycja.
Kolektory solarne są sposobem na obniżenie rachunków
Ogrzewanie mieszkania i wody w tradycyjny sposób wymaga zużywania jakiegoś rodzaju paliwa. Może to być gaz do kotłów gazowych czy węgiel do tradycyjnych pieców CO. Także można ogrzewać mieszkanie za pomocą instalacji elektrycznej. A i tu potrzebna jest energia elektryczna, którą czerpiemy po prostu z sieci.
Dostarczanie ciepła i ciepłej wody do mieszkania za pośrednictwem pozyskiwania energii z kolektorów słonecznych sprawia, że zużywamy mniej paliw lub pobieramy mniej gazu i energii elektrycznej z sieci. A co za tym idzie, mamy mniejsze opłaty. O ile? Tutaj niestety jest to kwestia indywidualna. Specjaliści zaznaczają jednak, że dobrze dopasowana do potrzeb energetycznych budynku instalacja może pokrywać nawet 60% rocznego zapotrzebowania. To z kolei może oznaczać, że i nasze rachunki spadną o więcej niż połowę swojej wartości.
Panele solarne to inwestycja w przyszłość
Rozważając, czy opłaca się inwestować w kolektory słoneczne, nie można zapomnieć o pozafinansowych zaletach tej inwestycji. Korzystając z zielonej energii, nie wykorzystujemy innych zasobów naturalnych, takich jak złoża węgla, które się kurczą. Energia słoneczna może być wykorzystywana bez odpadów, które zanieczyszczają środowisko.
Jednak jednym z najważniejszych powodów opłacalności tej inwestycji jest niezależność od sieci. Jeśli nagle nastąpi przerwa w dostawie gazu czy prądu, my, mając instalację solarną, wciąż będziemy mieli dostęp do ciepła i możliwość ogrzania domu.
Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank
Źródła:
- https://kb.pl/porady/czy-oplaca-sie-instalowac-solary-liczymy-zwrot-z-inwestycji/
- https://www.instalacjebudowlane.pl/7901-77-12394-ogrzewanie-domu-kolektorami-slonecznymi.html