klej anaerbowy

Klej anaerobowy – top 5 prac, do których się sprawdzi

Są takie prace, które wymagają zastosowania odpowiednich klejów. Niewątpliwie szerokie spektrum zastosowania ma klej anaerobowy. Warto na jego temat dowiedzieć się więcej i poznać top 5 prac, gdzie można go wykorzystać.

Klej anaerobowy – czym jest?

Zacznijmy może od tego, czym jest klej anaerobowy. Otóż należy wiedzieć, że inaczej nazywany jest klejem beztlenowym. Ma on stosunkowo rzadką konsystencję i dzięki temu jego nakładanie jest zdecydowanie prostsze. Warto też wiedzieć, że zaczyna on działać w momencie, gdy po połączeniu dwóch elementów zostaje odcięty tlen. Wtedy też zaczyna się utwardzać. Metal odgrywa w tym przypadku rolę katalizatora i przyspiesza cały proces. Warto też wiedzieć, że kleje anaerobowe dostępne są w kilku wariantach. Można je podzielić, biorąc pod uwagę siłę wiązania. Wyróżniamy klej anaerobowy o średniej sile wiązania i najwyższej sile wiązania. Skoro to już jasne, to czas poznać zastosowanie takich klejów.

mlody-inzynier-dostosowujacy-ogrzewanie

Top 1: uszczelnienie rur w instalacjach centralnego ogrzewania

Komfort cieplny niewątpliwie jest ważny i to fakt niezaprzeczalny. Jednocześnie tak jak wszystko i instalacje centralnego ogrzewania mogą się psuć. W tym przypadku najlepiej zastosować klej anaerobowy o średniej sile wiązania, którym uszczelnicie rury. Jednym z głównych składników tego produktu jest proszek teflonowy. Kolejną zaletą jest fakt, że używając tego kleju, zyskujecie niezwykłą trwałość, gdyż kleje anaerobowe wykazują odporność na temperaturę od minus 50 do 150 stopni Celsjusza.

Top 2: uszczelnianie gwintów

Warto wiedzieć, że klej do gwintów mocny ma szerokie spektrum zastosowania i rzeczywiście sprawdzi się do uszczelnienia różnego rodzaju gwintów, zasadniczo w każdej instalacji. Bardzo dobrze zabezpiecza śruby, a także nakrętki przed odkręceniem się, choćby w trakcie eksploatacji. Uszczelnienia z użyciem kleju do gwintów stosuje się między śrubą a gwintem bądź pomiędzy nakrętką a śrubą, co rzeczywiście skutecznie zapobiega wyciekom. Dzięki temu nie będziecie musieli obawiać się, że np. Wasza instalacja zacznie przeciekać, co powodowałoby większe koszty naprawy.

Top 3: ochrona przed korodowaniem

Wszystko się zużywa i to oczywiste. Jednocześnie można sprawić, że dane rzeczy będą służyć dłużej. W przypadku np. silników spalinowych czy przekładni bądź nawet sprężarek może dochodzić do korodowania. Rzeczywiście korodowanie może być problematyczne i spowodować to, że dana rzecz straci swoje parametry techniczne i właściwości. Na szczęście wystarczy dobry klej anaerobowy i już można zyskać bardzo dobre zabezpieczenie przed korodowaniem, a także uszczelnienie. Wyobraźcie sobie, iż taki klej bardzo łatwo się nakłada i to nawet w wąskie bądź szerokie szczeliny. Choć ma płynną konsystencję, to jednak nie spływa. Lepkość zapewnia wygodę stosowania.

czlowiek-pracuje-z-instalacja

Top 4: zastosowanie w przemyśle

Przemysł ciągle się rozwija, jednocześnie konstruktorzy czy inżynierowie szukają takich rozwiązań, które pozwolą obniżyć koszty, choćby mechaniki przemysłowej. I właśnie tutaj zastosowanie mają kleje anaerobowe o najwyższej sile wiązania, które często określane są mianem klejów przemysłowych. Zabezpieczają one gwinty w mechanice przemysłowej, ale też sprawdzą się w przypadku szeroko rozumianej automatyki przemysłowej. Oczywiście można je wykorzystać nawet do wykonania konstrukcji skręcanych. Pamiętajcie, że taki klej działa wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do tlenu. Zabezpiecza elementy wykonane z metalu i niemal całkowicie eliminuje ryzyko wykręcania się.

Top 5: Co zrobić w przypadku wybitych łożysk? Oczywiście użyć kleju

Czasami zdarzają się sytuacje, że dochodzi do wybicia łożysk. W takim przypadku należy oczywiście je zamocować. Ale z drugiej strony trzeba też pamiętać o tym, że może pojawić się luz, który rzecz jasna należy bardzo dokładnie zniwelować. Do tego typu pracy należy zastosować klej anaerobowy. Wystarczy tylko nałożyć kilka kropel na daną powierzchnię i przytrzymać części łożyskowe, które montuje się ruchem obrotowym. Dzięki temu zyskuje się równomierne rozłożenie kleju.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij