Kleje do gumy – świetne właściwości i szerokie spektrum zastosowania

Pamięć bywa zawodna. Trzeba przyznać, że mamy tendencję do zapamiętywania niekoniecznie ważnych rzeczy, natomiast tych istotnych już niekoniecznie. Bywa również tak, że pozornie błahe informacje są bardzo przydatne i mają duże znaczenie. Tutaj mamy na myśli, np. informację na temat klejów. I właśnie tą tematyką zajmiemy się w naszym poradniku. Przedstawimy Wam wszystko, co powinniście wiedzieć na temat klejów do gumy. Poznacie też właściwości i zastosowanie, o których nie mieliście pojęcia.

Specjalistyczny klej do gumy to podstawa w każdym domu

Są produkty, których nie może zabraknąć w żadnym domostwie i na pewno do nich można zaliczyć klej do gumy. Otóż jest to produkt, który łączy gumę z innymi materiałami i rzecz jasna nie można go zastąpić żadnym innym. Jednocześnie nie ma uniwersalnego produktu, który klei gumę z innymi materiałami. Jeżeli szukacie kleju do gumy i plastiku czy też innych tworzyw sztucznych, to należy wybierać produkty na bazie cyjanoakrylu. Jest on mocny. Jest to zazwyczaj produkt jednoskładnikowy, który bardzo szybko schnie i wiąże się, co zajmuje raptem od 5 do 20 sekund, natomiast pełną moc uzyskuje po 24 godzinach. Jeżeli naprawiacie drewno np. w postaci mebli i jeden z elementów obicia jest z gumy, to musicie wybrać taki klej, który podoła temu zadaniu. Klejenie gumy z drewnem wymaga zastosowania odpowiednich produktów, a dokładnie metaakrylowych klejów strukturalnych. Ich formuła jest dwuskładnikowa. Dodatkowo tworzą niewidoczną spoinę. Kolejną zaletą jest gęsta konsystencja i tutaj musicie wiedzieć, że przed jego nałożeniem nie musicie przygotowywać podłoża, a to duża oszczędność czasu. Takie kleje zapewniają odporność na warunki atmosferyczne, ale również roztwory solne czy kwasy i zasady, a nawet rozpuszczalniki.

Klej do gumy i materiału – co warto wybrać?

Jeżeli zamierzacie łączyć gumę z materiałem, to musicie zastosować kleje nienasiąkliwe, gdyż tylko takie nie pozostawiają plam. Dobrym przykładem jest klej neoprenowy, stosowany przez szewców czy też kaletników. Na pewno jego dużą zaletą jest fakt, że jest to preparat jednoskładnikowy, a to oznacza, że jego aplikacja jest banalnie prosta i do tego szybka. Co ciekawe ten klej ma zastosowanie także do łączenia metalu, drewna czy betonu. W branży obuwniczej, ale nie tylko, bo także na użytek prywatny, warto stosować kleje na bazie żywic poliuretanowych. Dzięki nim można naprawić obuwie, ale też meble. Co ciekawe także drobne usterki w samochodzie da się ogarnąć za pomocą tego kleju. Tutaj jednak przestrzegamy, iż takie produkty mają w swoim składzie zazwyczaj rozpuszczalnik, dlatego podczas ich stosowania trzeba dobrze wentylować pomieszczenie oraz chronić usta i nos.

Klej do gumy – czas schnięcia

Kleje do gumy są tymi produktami, które zazwyczaj mają szybki czas wiązania. Maksymalnie wynosi on kilka minut, ale często trwa ok. minuty. Przed upłynięciem tego czasu można rozdzielić spoinę i dokonać ewentualnych korekt, a po tym czasie nie jest już to możliwe. Czas pełnego osiągu i chwytu wynosi od 12 do 24 godzin i po jego upłynięciu można już używać sklejonych elementów. Szybkość utwardzania kleju do gumy to kolejna zaleta. Pamiętajcie jednak, że klejenie gumy z innymi materiałami najszybciej przebiega gdy wilgotność jest na poziomie 40-60%, w temperaturze ok. 22 stopni Celsjusza. Jeżeli te wartości będą niższe, to czas schnięcia może się wydłużyć. Jeżeli chcecie jeszcze przyspieszyć czas schnięcia, to można stosować aktywatory. Jednak może się okazać, iż sprawią one, że spoina będzie mniej trwała.

Life hacki z klejem do gumy

Kleje do gumy mają szerokie spektrum zastosowania i rzeczywiście przydają się podczas domowych prac. Tutaj musicie wiedzieć, że dzięki nim możecie sporo zaoszczędzić. Otóż możecie np. samodzielnie naprawiać obuwie. Ale na tym zastosowanie się nie kończy, bo używając kleju do gumy możecie sprawić, że Wasze buty nie będą się tak ślizgać, wystarczy tylko punktowo podkleić zewnętrzną podeszwę. Kleje do gumy sprawdzą się, gdy lubicie majsterkować bądź też tworzycie dekoracje. Możliwości jest więc naprawdę sporo.

Koniecznie zaopatrzcie się w dobre kleje do klejenia gumy. Dzięki nim możecie sporo zaoszczędzić.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij