Kiedy zabrać dziecko na pierwszą wizytę u dentysty?

O zęby warto dbać już od najmłodszych lat. Wypracowanie prawidłowych nawyków pomoże dziecku w uniknięciu problemów z uzębieniem w przyszłości. Szczególnie istotne dla zdrowia jamy ustnej są regularne wizyty u dentysty. Dzięki nim stomatolog dziecięcy jest w stanie w porę rozpoznać ewentualne nieprawidłowości. Kiedy zabrać dziecko na pierwszą wizytę u dentysty?

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa – kiedy najlepszy moment?

Dorosłym stomatolog często źle się kojarzy. Jednak traumatycznych przeżyć z własnego dzieciństwa nie warto przenosić na pociechę. Im szybciej odwiedzi ona gabinet, tym lepiej, zwłaszcza że pierwsze wizyty dziecka u dentysty najczęściej nie wiąż się z żadnymi bolesnymi zabiegami. Mają bowiem na celu oswoić malucha z gabinetem i lekarzem.

W jej czasie stomatolog dziecięcy najczęściej pokazuje przyrządu i uczy małego pacjenta, jak prawidłowo szczotkować zęby. Ani dzieci, ani tym bardziej rodzice nie mają się czego bać. Kiedy jednak jest najlepszy moment, by zabrać pociechę na pierwszą wizytę u dentysty?

Przyjmuje się, że dziecko powinno pojawić się u stomatologa jeszcze przed ząbkowaniem lub zanim skończy pierwszy rok życia. Dentysta sprawdzi jamę ustną i pierwsze uzębienie, jeśli takowe się pojawiło. Wizyta pozwoli na wczesnym etapie wykryć ewentualne nieprawidłowości w rozwoju zębów.

Nawet jeśli wszystko jest w porządku, nie warto spocząć na laurach. Gdy dziecko osiągnie 2-3 rok życia, należy je umówić na wizytę adaptacyjną. To właśnie na niej stomatolog dziecięcy przedstawia małemu pacjentowi tajniki dbania o zęby. Pokazuje również znajdujące się w gabinecie dentystycznym narzędzia. Robi to w tak atrakcyjny sposób, że kolejne wizyty – nawet jeśli wiążą się z naprawą uzębienia – nie są dla dziecka stresujące.

Żeby pierwsze wizyty dziecka u stomatologa odbyły się w przyjaznej atmosferze i wszystko poszło jak z płatka, warto wybrać dentystę specjalizującego się w leczeniu małych pacjentów. Taki lekarz nie tylko dysponuje wiedzą i doświadczeniem, ale również odpowiednim podejściem. Jest w stanie dobrze zająć się dzieckiem, nawet w sytuacjach kryzysowych.

Stomatolog dziecięcy Poznań – zapraszamy po więcej informacji.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij