Jakie hobby dla seniora? Hodowanie roślin, książki, krzyżówki... co jeszcze?

Jakie hobby dla seniora? Hodowanie roślin, książki, krzyżówki… co jeszcze?

Długo czekałeś na upragnioną emeryturę, a gdy w końcu na nią przeszedłeś… nie masz pomysłu na to, co robić w wolnym czasie? Mamy kilka pomysłów, które powinny cię zainspirować.

Jakie hobby dla seniora? 

Zaraz przedstawiamy kilka konkretnych propozycji, wcześniej mamy jednak jedną, uniwersalną radę: próbuj nowych rzeczy. Może zdarzyć się tak, że żaden z naszych pomysłów ci się nie spodoba lub po kilku dniach uznasz, że to nie dla ciebie. Wtedy, zamiast przesiadywać apatycznie przed telewizorem, umów się na kolejne zajęcia lub udaj się do sklepu z artykułami do prac ręcznych i sprawdź, czy coś nowego cię zainteresuje. Przy czym nie patrz na to, czy to hobby jest pożyteczne (jak szycie), tylko na to, czy sprawia ci radość oraz satysfakcje. Pomysły na hobby dla seniora znajdziesz też na www.blogseniora.pl, więc gdy zabraknie ci inspiracji, tam możesz poszukać wskazówek, co jeszcze warto wypróbować. 

Czytanie książek

Zaczniemy od banału, czyli od czytania książek. I choć nie jest to zbyt oryginalny pomysł, to skuteczny, ponieważ dobra powieść może zabrać cię na kilka godzin do zupełnie innego świata. Wydaje ci się, że nie lubisz czytać? Pewnie dotąd nie trafiłeś na gatunek, który by ci się spodobał.

Nie ograniczaj się też do tego, aby temu hobby oddawać się wyłącznie w domu. Możesz udać się na spacer z książką i wertować kolejne strony na ławce w parku, szczególnie, jak jest ciepło i słonecznie. A skoro o książkach mowa, to trzeba też wspomnieć o bibliotece, czyli miejscu, które dostarczy ci tych wszystkich rozrywek. Tam możesz poznać osoby w swoim wieku, zapisać się na kółko czytelnicze czy inne zajęcia. 

Rozwiązywanie krzyżówek

Drugie, powszechne hobby, to rozwiązywanie krzyżówek. Ta niepozorna czynność sprawia, że cały czas utrzymujesz dobrą kondycję intelektualną, pobudzasz szare komórki. Niektórzy w rozwiązywaniu krzyżówek stali się mistrzami, robią to „na czas”! Chcesz do nich dołączyć i w ten sposób urozmaicić sobie wieczory?

Gra w szachy

Kolejnym hobby, które zadba o twoją sprawność intelektualną, jest gra w szachy. Wiesz o tym, że jest to dyscyplina sportowa? Uczy strategicznego myślenia, przewidywania następstw swoich ruchów, a także umożliwia nawiązywania relacji społecznych (w końcu do szachów trzeba dwojga).

Możesz grać ze swoimi dziećmi, wnukami, zapisać się do klubu szachowego lub sam zorganizować mini turnieje w bibliotece bądź domu kultury. A jeśli buszowanie po internecie nie jest ci obce, skorzystaj z serwisów, które umożliwiają grę w szachy online.

Hodowanie roślin

Masz wolne parapety w mieszkaniu, a także niezagospodarowaną przestrzeń na balkonie? A może dysponujesz tarasem bądź ogrodem? Zajmij się hodowlą roślin. Możesz postawić na ozdobne kwiaty bądź przeciwnie – zioła, warzywa, owoce. To zajęcie, które nie tylko dostarcza sporo satysfakcji, ale wbrew pozorom jest bardzo zajmujące. Szczególnie jeśli w domu zorganizujesz swoją prywatną dżunglę. 

Gotowanie

Nasza ostatnia propozycja to gotowanie. I choć wiemy, że pewnie tej czynności oddawałeś się przez większość życia, na emeryturze warto to kontynuować. Możesz zapraszać rodzinę, sąsiadów na pyszne posiłki i tym sposobem sprawiać im radość. A także pójść o krok dalej i zamiast tradycyjnych dań, próbować nowych smaków, egzotycznych potraw. Wyobraź sobie minę wnuczka, gdy zamiast klusek z pieczonym mięsem podajesz mu aromatyczne curry z makaronem ryżowym…

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij