Idealna odzież sportowa do biegania

Idealna odzież sportowa do biegania

Jeszcze kilkanaście lat temu prawie wszyscy amatorzy biegania wyglądali prawie tak samo. Profesjonalna odzież sportowa jak marki 4f była mniej dostępna, na trasach królowały więc bawełniane koszulki i zwykłe, krótkie spodenki. Nie było współczesnej feerii barw, wielu fasonów i modnych rozwiązań. Obecnie oferta jest znacznie bardziej bogata. Jak wybrać właściwie strój do biegania?

Komfort i wygoda

Bieganie to dyscyplina, jaką uprawia się niezależnie od pory roku. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w takie elementy odzieży, które będą dopasowane do różnych warunków atmosferycznych. Teoretycznie w Polsce są cztery pory roku, choć wielu biegaczy twierdzi, że trzy. Bywają i tacy, którzy mówią o dwóch. Niektórzy stosują jeszcze prostszy podział: gorąco lub zimno, sucho lub mokro (deszcz lub jego brak), wieje lub nie. Ta ostatnia charakterystyka zdaje się najbardziej odpowiadać zapotrzebowaniu na konkretne elementy odzieży. Wyższa temperatura to krótki rękaw, niższa to dłuższy. Chłodna pora wymaga zabrania bluzy 4f, która chroni także przez podmuchami wiatru. Ta sama zasada dotyczy dolnej części odzieży. Krótkie spodenki stosuje się, gdy jest ciepło, dłuższe w chłodne dni.

Bawełniane kontra termiczne

Zapaleni biegacze zgodnie utrzymują, że biegać można dosłownie we wszystkim, ponieważ liczy się ruch. Przy niesprzyjającej pogodzie przyda się także czapka, opaska, rękawiczki, chusta typu buff, getry. Jednak już kilka pierwszych biegów pokażą, jaką wartość ma noszenie ubrania amatorskiego, a jakie profesjonalnego. Bawełniana koszulka jest szalenie wygodna, ale szybko absorbuje wilgoć z pocącego się ciała. Nie odparowuje jej, tylko przykleja się do ciała. Współczesna odzież do biegania, na przykład marki 4f, ma ogromną przewagę nad starszymi rozwiązaniami. Niewiele waży, nie nasiąka wilgocią, chroni przed wiatrem i utratą ciepłoty. Jest droższa od wspomnianego t-shirtu, ale to produkt, który jest objęty gwarancją.

Bezpieczeństwo na drodze

Miłośników biegania łączy zamiłowanie do ruchu, ale dzielą godziny, kiedy uprawiają swoją aktywność. Sporo osób uwielbia trenować wczesnym rankiem lub wieczorami. To pory dnia, kiedy widoczność jest znacznie osłabiona. Idealna odzież do biegania „informuje” otoczenie o naszej obecności. Żywe, jasne kolory i wstawki z paskami odblaskowymi sprawiają, że nawet przy bardzo złej widoczności biegacz jest możliwy do zidentyfikowania przez kierowców. Marka 4f od dawna stosuje rozwiązania, które mają poprawić bezpieczeństwo biegaczy. Stawia między innymi na wysokiej jakości materiały, które są bezpieczne dla zdrowia i przyjazne dla skóry. Ubrania, pochodzące z niewiadomego źródła mogą uciskać, nadmiernie się rozciągać oraz drażnić podczas treningu.

Uprawianie sportu, nawet w wersji amatorskiej, to nie tylko ubrania, ale także pożyteczne gadżety. Przydadzą się żele i minibidony, zegarki i pulsometry, słuchawki czy też okulary do biegania.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij