Moczenie nocne dla wielu z nas jest problemem, który głównie dotyczy małych dzieci, ponieważ nie nauczyły się jeszcze dobrze kontrolować tej naturalnej czynności fizjologicznej. Niemniej zdarza się, że może on także dotyczyć dorosłych, co zawsze jest incydentem przykrym i niespodziewanym – jeśli powtarza się cyklicznie, to koniecznie należy odwiedzić lekarza. Jakie są główne przyczyny moczenia nocnego u dorosłych?
Choroby układu moczowego i płciowego
Moczenie nocne u dorosłych może mieć bardzo różne przyczyny i objawiać się popuszczaniem niewielkiej ilości moczu, w czym będą pomocne na przykład podpaski na nietrzymanie moczu, a także opróżnieniem całego pęcherza. W jednym i drugim przypadku jest to incydent przykry, który powinien nas skłonić do obserwacji swojego ciała, i jeśli pojawia się częściej, to do wizyty u lekarza.
Jedną z przyczyn nocnego nietrzymania moczu mogą być choroby układu moczowego i płciowego takie jak infekcje bakteryjne, grzybicze, a także kamica nerkowa i niewydolność nerek oraz przerost prostaty u mężczyzn. Wraz z wyleczeniem głównej przyczyn pozbędziemy się również tych przykrych, nocnych incydentów.
Czynniki psychogenne
Moczenie nocne u dorosłych może występować także na tle nerwowym. Stresujące sytuacje, traumatyczne przeżycia, działanie pod presją, praca w warunkach wysokiego ryzyka, a także choroby psychiczne mogą być przyczyną niekontrolowanego oddawania moczu w czasie snu.
Demencja starcza
Moczenie nocne bardzo często jest także związane z podeszłym wiekiem oraz chorobami, które są mu charakterystyczne. Na przykład demencja starcza czy choroby neurologiczne są często przyczyną niekontrolowanego oddawania moczu w czasie snu. W takich sytuacjach warto sięgać po specjalne produkty, które pozwolą uniknąć przykrych skutków nocnego moczenia czy popuszczania. Są to między innymi pieluchomajtki czy podpaski na nietrzymanie moczu.
Zaburzenia w wydzielaniu wazopresyny
Wazopresyna to hormon, który między innymi odpowiedzialny jest za kontrolowanie oddawania moczu, a właściwie można powiedzieć, że stoi na straży tej fizjologicznej czynności. To właśnie w nocy wazopresyna jest produkowana w zwiększonej ilości, co chroni przed niekontrolowanym oddawaniem moczu. Jeśli więc występują w organizmie niedobory tego hormonu, to tym samym może dochodzić do nocnych incydentów.
Predyspozycje genetyczne
Okazuje się, że jeśli nasi rodzice byli dotknięci tą dolegliwością, to jest bardzo możliwe, że my również będziemy musieli się z nią zmierzyć. Ponadto moczenie nocne może także wynikać z wad rozwojowych układu moczowego i płciowego.
Alkohol i środki nasenne
Incydenty nocne w postaci zmoczonego prześcieradła mogą także zdarzać się w sytuacjach, gdy spożyliśmy za dużo alkoholu lub zażywamy środki nasenne. Są to czynniki, które mogą zaburzyć i utrudnić nasze wybudzenie się w nocy, gdy odczuwamy parcie na pęcherz.
Niekontrolowane oddanie moczu w nocy może więc dotyczyć każdego z nas, ale jeśli powtarza się to regularnie, to konieczne jest udanie się do lekarza. W takich sytuacjach stosuj podpaski na nietrzymanie moczu.