Dlaczego powinno się systematycznie czyścić język?

O konieczności regularnego mycia zębów wiedzą nawet najmłodsi. Wiele osób w codziennej higienie pomija jednak język. Zachowanie go w czystości również ma ogromne znaczenie. Dlaczego powinno się regularnie dbać o higienę języka?

Dlaczego higiena języka jest ważna?

Na zębach gromadzą się bakterie i grzyby odpowiedzialne za rozwijanie się chorób, stanów zapalnych czy próchnicy. Tak samo jest z językiem. Ma on chropowatą i nierówną powierzchnię, na której zalegają mikroorganizmu różnego pochodzenia. 

Higiena języka jest niezwykle istotna zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Warto dbać o nią już w najmłodszym wieku. Bakterie gromadzące się na języku są bowiem tak samo niebezpieczne jak te, które pojawiają się na zębach. Obecnie istnieją specjalne akcesoria, które ułatwiają zachowanie higieny całej jamy ustnej. Szczególnie przydatna jest specjalna szczoteczka do języka. 

Czyszczenie języka a ogólne zdrowie

Niewiele osób wie, że prawidłowa higiena języka pozwala na zachowanie w odpowiednim stanie nie tylko jamy ustnej. Stany zapalne w obrębie zębów i języka mogą doprowadzić do problemów z całym układem krwionośnym czy immunologicznym. W skrajnych przypadkach dochodzi do zmian miażdżycowych, które prowadzą do zawału czy udaru. Warto więc dbać o higienę języka, by nie dopuścić do powstania stanów zapalnych.

Higiena języka może przyczynić się też do zwiększenia ilości produkowanej śliny, która uczestniczy bezpośrednio w procesie trawienia posiłków. Jej niedobór powoduje problemy z działaniem całego układu pokarmowego. Czyszczenie języka jest więc ważniejsze niż mogłoby się wydawać.

szczoteczki do mycia języka

Jak prawidłowo czyścić język? – szczoteczka do języka

Czyszczenie języka jest bardzo łatwe, a cały proces nie trwa długo. Warto zatroszczyć się o to już w trakcie mycia zębów. W tym celu można wykorzystać specjalne szczoteczki do języka. Takie produkty mają nieco inny kształt niż modele stworzone z myślą o zębach. Dwustronna główka, zastosowana np. w GUM® HaliControl®, pozwala na skuteczne usuwanie osadu. Z jednej strony jest ona wykończona włosiem, a z drugiej – specjalną skrobaczką z tworzywa sztucznego. Dzięki temu pozwala ona na łatwe czyszczenie języka bez jego podrażniania i drapania.

Szczoteczka do języka sprawdzi się lepiej w tym celu niż ta do zębów. Wszystko ze względu na specyficzną budowę, pozwalającą na usuwanie osadu także specjalną skrobaczką. Produkt tego typu jest dość tani i na pewno warto mieć go w swojej łazience – mówi specjalista z firmy SUNSTAR oferującej akcesoria i kosmetyki do higieny jamy ustnej.

Korzystanie ze specjalnej szczoteczki zwykle jest wygodniejsze niż zastosowanie klasycznego modelu z płaską lub chropowatą powierzchnią z tyłu.

Jak często należy korzystać ze szczoteczki do języka?

Szczoteczka do języka może być uzupełnieniem klasycznego akcesorium do zębów. Można użyć jej np. przed umyciem uzębienia lub po. Włosie pozwala na rozprowadzenie pasty, jak ma to miejsce w przypadku klasycznej szczoteczki do zębów. 

O higienę języka warto dbać rano i wieczorem. Nie zajmuje to dużo czasu, a może pomóc w zachowaniu zdrowia, zwłaszcza u osób podatnych na pojawianie się stanów zapalnych i podobnych infekcji.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij