nowoczesny dom

5 pomysłów na nowoczesną elewację małego domu

Coraz więcej osób decyduje się na budowę niewielkich parterowych domów. Takie też powstają w ramach projektów deweloperskich. Niewielka powierzchnia nie jest jednak wadą, a parterowe położenie znacznie ułatwia wykończenie elewacji. W dzisiejszym poradniku przedstawimy 5 pomysłów na nowoczesną elewację małego domu, która zachwycać będzie trwałością i nietuzinkowymi rozwiązaniami.

Cegła elewacyjna w dopełniających się barwach

Kiedyś domy wykończone w cegle miały tradycyjny kolor i prezentowały się jakby ktoś nie zdążył dokończyć pracy przy elewacji. Obecnie cegły elewacyjne mają różnorodną strukturę. Te przeznaczone do wykończenia mogą być idealnie wyszlifowane, o gładki, nieporowatych krawędziach, a także utrzymane w rozmaitej kolorystyce. Mały dom można zatem wykończyć klinkierem i zdecydować się na jasną barwę, a właściwie różne jej odcienie. Dzięki temu całość nie będzie przytłaczająca. Połączenie beżu, jasnoszarego i grafitowego może się doskonale prezentować, w połączeniu z dużymi przeszkleniami, które dodają efektu przestrzenności. Decydując się na mały dom, warto przynajmniej w jednym z rogów budynku umieścić duże szyby, które powiększą optycznie bryłę i dodadzą jej lekkości. Odcienie beżów i szarości są ponadczasowe, ale równie dobrze można pokusić się o połączenia bardziej wyraziste np. brązowego i żółtego klinkieru.

Kamienno-drewniana elewacja, która zachwyca

Choć połączenie kamienia i drewna na elewacji wielu osobom wydaje się przytłaczające i bardziej tradycyjne, to tak naprawdę takie zestawienie stworzy nowoczesną elewację domu. Najbardziej ciekawym elementem będzie tu nie tylko różnorodna faktura, ale również kształt materiałów. Można bowiem postawić na bardziej okrągły kamień na elewację i zestawić go z tradycyjnymi, drewnianymi panelami elewacyjnymi na jednej ze ścian. Tutaj trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu materiałów impregnatem. Dzięki temu będzie cieszyć nasze oczy przez lata bez widocznych wykwitów pleśni czy porastającego ścianę mchu. Kamień i drewna tworzą na ścianach swoistą mozaikę, która zachwyca już na pierwszy rzut oka. Warto pamiętać, że obydwa materiały doskonale izolują hałas i ciepło, dlatego sprawdzą się w przypadku małych domów usytuowanych blisko węzłów komunikacyjnych, a także w miejscach, gdzie bardzo często wieje silny wiatr.

Spieki kwarcowe w połączeniu z płytami betonowymi

Nowoczesna elewacja domu o małej powierzchni to również eklektyzm materiałów. Tym razem połączone zostały dwa nowoczesne materiały, a więc wielkoformatowa płyta ceramiczna i płyta betonowa. Obie piękne i matowe, a jednocześnie znacznie się od siebie różniące. Spieki kwarcowe występują w tradycyjnej kolorystyce, która bardzo dobrze komponuje się z płytami betonowymi. Wielkość płyt można idealnie do siebie dopasować, a wszystko dzięki temu, że spieki kwarcowe nadają się do przycinania do dowolnej wielkości. Co bardzo istotne obydwa materiały są niezwykle odporne na wilgoć, zatem sprawdzą się w miejscach, gdzie jej poziom jest podwyższony.

Gont na dachu i na ścianie, a po drugiej stronie przeszklenia

Zamiast kontrastu czy eklektyzmu można wybrać również monochromatyzm. Jednolita powierzchnia zawsze doskonale się sprawdza. Jednak zamiast nudnego tynku proponujemy coś nietuzinkowego i jeszcze stosunkowo rzadko spotykanego, a mianowicie gont na dachu i ścianie. Dzięki temu tworzy się efekt trójwymiarowości, a jednocześnie takie wykończenie charakteryzuje się wysokim stopniem trwałości. Oczywiście gont przeznaczony na ścianę ma specjalną budowę, dzięki czemu jego montaż nie jest trudny ani czasochłonny i każdy fachowiec poradzi sobie z nim bez trudu. Zamiast gontu można także wybrać poziomą i pionową dachówkę ceramiczną. Po drugiej stronie budynku mogą znaleźć się efektowne zajmujące całą ścianę przeszklenia. Oczywiście założenia takiej aranżacji muszą być zawarte we wstępnym projekcie budowy domu.

Boniowanie w formie wymalowanych pasów na tynku

Mały dom również może być piękny, nowoczesny i przytulny, wystarczy zdecydować się na klasyczne rozwiązanie w nowoczesnej odsłonie, a mianowicie boniowanie. Jednak zamiast tradycyjnych boni wycinanych w tynku proponujemy pseudobonie, czyli te wymalowane na tynku. Pasy przecinające kolejne warstwy tynku tworzą geometryczny efekt, który świetnie podkreśla kształt domu.

Jest wiele pomysłów na wykończenie elewacji małego domu. My przedstawiamy jedynie kilka, które z pewnością wyróżnią się na tle miejskiego krajobrazu. Warto zatrudnić architekta i stworzyć coś oryginalnego.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij