dieta

Zdrowe odchudzanie. Poznaj zasady, dzięki którym unikniesz efektu jojo!

Wiele osób marzy o smukłej sylwetce, niestety choć bardzo się starają ciężko im schudnąć. Oczywiście należy pamiętać, że nadwaga czy otyłość powodują wiele problemów zdrowotnych i zdecydowanie zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na choroby serca czy też niektóre typy nowotworów. Dlatego warto, a nawet trzeba o siebie dbać. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam zasady, dzięki którym unikniecie efektu jojo.

Po pierwsze: nie głodź się

Niestety wiele osób poprzez dietę rozumie głodówkę, ale przecież nie o to chodzi, wszak dieta to zbilansowany sposób odżywiania, a nie głodzenie się. Dlatego w żadnym przypadku nie można odmawiać sobie jedzenia, gdyż nie tylko będzie Wam słabo czy możecie zemdleć, ale bardzo szybko możecie poważnie się pochorować. Zatem pamiętajcie, że jeść trzeba, natomiast ważne jest to, co jecie. A więc wszystkie posiłki powinny być lekkie, na bazie dużej ilości warzyw bogatych w błonnik. Musicie wiedzieć, że to, iż będziecie się głodzić nie spowoduje, że szybko schudniecie, lecz zdecydowanie spowolnicie swój metabolizm, czego efektem będzie fakt, że Wasz organizm będzie bardzo powoli trawił i kolokwialnie mówiąc próbował sobie zrobić zapasy, czyli Wy możecie spodziewać się kolejnych nadprogramowych kilogramów. Zatem zasada jest bardzo prosta trzeba jeść tylko zdrowe jedzenie i oczywiście wszystkie posiłki powinny być spożywane najpóźniej 2 godziny przed snem, co oczywiście nie oznacza, że jeżeli chodzicie spać o 2 w nocy to możecie jeść do północy. Polecamy Wam także skorzystanie z profesjonalnych porad dietetycznych. Otóż dietetyk pomoże Wam rozpisać dietę na każdy dzień.

Po drugie: jedź często, ale mniejsze ilości

Często można usłyszeć zdanie, że lepiej nie jeść kolacji, albo śniadania, dzięki temu szybko i łatwo się schudnie – oczywiście pamiętajcie, że jest to mit, a ujmując to bardziej dosadnie, to może się okazać, że bardzo szybko schudniecie, a już po tygodniu przytyjecie zdecydowanie więcej niż schudliście. A więc dopadnie Was efekt jojo. Dlatego też należy jadać często, lecz w zdecydowanie mniejszych ilościach. Najlepiej jeść pięć posiłków na dzień i to w podobnych odstępach czasu. Absolutnie nie można jeść tylko raz i to w dużych ilościach, gdyż znowu bardzo szybko dopadnie was efekt jojo.

Po trzecie: pij dużo wody

Każdy z nas musi pamiętać, jak ważne jest nawadnianie się, dlatego też codziennie należy spożywać około 2 litrów wody. Z kolei jeżeli uprawiacie jakieś aktywności fizyczne, to Wasze zapotrzebowanie na wodę będzie większe. Tutaj musicie wiedzieć, że najlepiej pić wodę niegazowaną, oczywiście nie musicie kupować butelkowanej, ale możecie zaopatrzyć się w filtr i spożywać tzw. kranówkę. Polecamy Wam także absolutną rezygnację z napojów kolorowych. Pijcie też soki, najlepiej te tłoczone bez dodatku białego cukru. Jeżeli macie czas i chęci, możecie przygotowywać w pełni naturalne soki owocowo-warzywne samodzielnie. Wykonane smoothie może zastąpić drugie śniadanie.

Po czwarte: zwracaj uwagę na to, co jesz

Oczywiście musimy jeszcze wspomnieć, że należy spożywać tylko produkty naturalne. Zatem koniecznie czytajcie etykiety. Im mniej produktów „E”, tym oczywiście lepiej. Niektóre konserwanty są niezbędne, aby zachować dłuższą świeżość, jednak im jest ich mniej, tym produkt jest lepszy. Nie polecamy Wam natomiast produktów typu fit, gdyż zwyczajnie są one pełne sztucznych dodatków, a cukier jest często zastępowany słodzikami, choćby rakotwórczym aspartamem. Warto jadać także produkty bio. Zamiast kupować warzywa i owoce w supermarkecie, możecie wybrać się na targ i zakupić je u lokalnych sprzedawców. Często organizowane są także różne festiwale zdrowego odżywiania, gdzie także możecie zakupić lokalne smakołyki, które nie tylko są pyszne, ale co ważne także bardzo zdrowe, wszak wykonane z naturalnych składników.

Zdrowe odżywianie jest ważne nie tylko dlatego żeby świetnie się prezentować, ale przede wszystkim trzeba zdrowo jeść dla siebie, aby dobrze się czuć i być zdrowym. Pamiętajcie też, że osoby zdrowo odżywiające się rzadziej zapadają na cukrzycę czy choroby wieńcowe. Zatem jeżeli nie wiecie jak rozpisać dietę, polecamy Wam porady dietetyczne.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij