Zakładamy własną firmę – co warto wiedzieć

Zakładamy własną firmę – co warto wiedzieć?

Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samowystarczalności i możliwości decydowania o sobie. Prowadzenie biznesu nie jest jednak łatwe i decydują się na to, należy wiedzieć, o czym trzeba byłoby przy tym pamiętać.

Czy prowadzenie własnego biznesu jest opłacalne?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jako że wiele będzie zależało zarówno od nas, środowiska, jak i branży, w której chce się działać. Prowadzenie biznesu nie należy do prostych zadań, a jak się okazuje, według wielu badań, około 80% z nich upada w ciągu dwóch lat od momentu założenia. Tych, które przetrwają lata i jeszcze bardziej się rozwiną, nie ma tak dużo, dlatego musi być to decyzja przemyślana. Trzeba mieć też świadomość, że sukces nie jest gwarantowany, co jednak nie powinno nas odstraszać, bo do odważnych świat należy. Wiedząc, z jakimi wyzwaniami będziemy się mierzyć, o wiele łatwiej jest się na nie przygotować. Jak prowadzić własny biznes opisują artykuły na Teberia, gdzie znajdzie się przykładowe rozwiązania dla biznesu i podpowiedzi, w jaki sposób działać.

Chcesz założyć firmę – sprawdź jak wygląda to od strony formalnej

Prowadzenie biznesu kojarzy nam się przede wszystkim ze sprzedażą dóbr i usług, ale trzeba pamiętać, że aby móc je oferować, konieczne jest zarejestrowanie swojej działalności. Wiąże się to przede wszystkim z szeregiem formalności, wypełnianiem wniosków i składaniem ich do urzędów, szczególnie do CEIDG. Konieczne będzie też zgłoszenie się do ZUSu, wybranie formy opodatkowania, a także sprawdzenie, czy trzeba płacić VAT. W niektórych przypadkach, na przykład, gdy wiemy, że nasz przychód będzie naprawdę mały, wówczas można uniknąć rejestrowania działalności.

Rodzaj działalności a pozwolenie

Niektóre formy działalności gospodarczej wymagają nie tylko rejestracji, ale i uzyskania niezbędnych pozwoleń. Dotyczy to szczególnie handlu alkoholem czy papierosami, działalności związanej z grami hazardowymi, a także z niektórymi zawodami, które wymagają dodatkowych uprawnień, sprzętów i właściwych warunków lokalowych, by móc je prowadzić. Mogą być więc potrzebne dodatkowe licencje, koncesje, zezwolenia, a także wpisy do rejestru działalności regulowanej. Bez nich prowadzenie firmy będzie niemożliwe, nielegalne i ścigane z urzędu.

Prowadzenie firmy – gdzie szukać pomocy?

Działalności nie prowadzi się w całkowitej samotności. Wiąże się to z dużą ilością przepisów i spraw biurokratycznych, nie tylko jeżeli chodzi o podatki. Przydać może się więc pomoc księgowa, choćby z biura rachunkowego. Trzeba też ustalić zasady działania firmy oraz stosować się do przepisów prawa pracy. Mało kto posiada pełną wiedzę na ten temat, więc wsparcie zewnętrzne jest nieraz konieczne, zwłaszcza gdy planujemy dalszy rozwój.

Do tego dochodzą też inne kwestie, związane z formą biznesu – chcesz prowadzić firmę, musisz się do tego przygotować wcześniej. Gdzie chcesz mieć siedzibę? Skąd weźmiesz sprzęt, urządzenia, oprogramowania, produkty? To złożona kwestia i nierzadko konieczne jest nawiązanie współpracy z wieloma osobami, dostawcami, producentami, księgowymi, firmami informatycznymi.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij