USG jamy brzusznej – jedno z najbardziej uniwersalnych badań diagnostycznych

Ultrasonografia jest badaniem obrazowym szeroko stosowanym w diagnostyce schorzeń całego organizmu. Badanie to jest bezinwazyjne oraz bezbolesne, a przy tym całkowicie bezpieczne, dzięki czemu może być wykonywane u osób w każdym wieku, w tym także u dzieci oraz u kobiet w ciąży. Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej jest jednym z badań o najszerszym potencjale diagnostycznym. Dowiedz się więcej o jego zastosowaniu!

USG brzucha – co można zbadać i co wykrywa to badanie?

USG jamy brzusznej jest jednym z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych. Charakteryzuje się wysoką dokładnością, a gdy wykonane przez doświadczonego specjalistę, uwidacznia nawet niewielkie patologie występujące w narządach jamy brzusznej. Badanie USG brzucha stanowi źródło cennych informacji i pozwala na ocenę stanu takich narządów jak:

 • nerki i nadnercza;
 • śledziona;
 • nerki, pęcherz moczowy i moczowody;
 • wątroba z drogami żółciowymi i pęcherzykiem żółciowym;
 • trzustka;
 • aorta brzuszna.

Kiedy należy udać się na USG jamy brzusznej?

Badanie USG brzucha powinno być jednym z badań, które każdy z nas powinien wykonywać regularnie w ramach profilaktyki. Pozwoli to na wczesne wykrycie ewentualnych zmian oraz na wprowadzenie odpowiedniego sposobu leczenia. Ponadto, badanie to należy wykonać w przypadku wystąpienia niepokojących objawów takich jak:

 • przewlekłe bóle brzucha;
 • długotrwałe, nawracające dolegliwości żołądkowe, takie jak biegunka, nudności czy wymioty;
 • uraz w okolicy jamy brzusznej;
 • nagła, gwałtowna utrata masy ciała;
 • wyczuwalne zmiany w obrębie jamy brzusznej.

Przygotowanie do badania USG brzucha oraz jego przebieg

Badanie USG jamy brzusznej jest bezbolesne i trwa od kilku do kilkunastu minut. Pacjent znajduje się w pozycji leżącej odkrywając badany obszar. Lekarz wykonujący badanie nakłada na głowicę aparatu USG specjalny żel sprzęgający, który zmniejsza tarcie i pozwala na łatwiejsze manewrowanie sondą. Następnie przykłada ją do badanego obszaru i delikatnie manewruje w różnych kierunkach, w celu zbadania poszczególnych narządów. Badanie to wykonywane jest w czasie rzeczywistym – bezpośrednio po zabiegu pacjent otrzymuje zdjęcie wraz z opisem.

W celu uzyskania rzetelnych wyników badany powinien stawić się na zabieg na czczo. W dniu badania kategorycznie odradza się palenia papierosów. Ponadto na dwa dni przed planowanym badaniem powinien unikać ciężkostrawnych potraw. Zaleca się także przyjmowanie leków ułatwiających pozbycie się nadmiaru gazów z jelit, głównie simetikonu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij