Trawnik z rolki vs trawnik z siewu – który lepszy do Krakowa?

Idealnie zielony trawnik jest marzeniem wielu osób mieszkających w domach jednorodzinnych. Niestety jego założenie może przysporzyć pewnych problemów. Co zrobić, by nasz trawnik od samego początku wyglądał jak piękny dywan? Jak długo trzeba czekać, by uzyskać zieloną powierzchnię z siewu?

Trawnik z rolki – szybki efekt dla wymagających

Decydując się na trawnik z rolki, zyskujemy na czasie. Prawidłowo ułożony trawnik powinien szybko się przyjąć i cieszyć oko od samego początku. Wybierając trawę z rolki, mamy pewność, że w pierwszym okresie będzie on pozbawiony chwastów i po kilku tygodniach niewprawione oko nie będzie w stanie stwierdzić, że jest to świeżo założony trawnik.

Jest on co prawda droższy niż trawnik z siewu, ale jeśli marzymy o szybkim efekcie, to wybór tego rozwiązania może okazać się koniecznością.

Kuczem do przyjęcia takiego trawnika jest odpowiednio przygotowywana powierzchnia, która ułatwi ukorzenianie się roślin. Nie bez znaczenia będzie również zapewnienie odpowiedniej wilgotności. Trawę z rolki warto solidnie podlać co dwa dni. Częste podlewanie małą ilością wody nie jest najlepszym rozwiązaniem. Nie będzie ono bowiem prowokować trawnika do ukorzeniania się.

Ważną zaletą trawnika z rolki jest możliwość układania go od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Z powodzeniem możemy układać go nawet końcem października, a w korzystnych warunkach atmosferycznych nawet na początku listopada. Sprawia to, że wybór tej opcji cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów.

Trawnik z siewu – tani sposób wymagający więcej czasu

Sianie jest metodą, która zajmie więcej czasu, ostateczny efekt będzie jednak identyczny, pojawi się jednak po dobrych kilku tygodniach. Jeśli czas nie ma dla nas większego zaznaczenia, to z powodzeniem możemy wybrać tę metodę zakładania trawnika. Ma ona jednak swoje wady. Siejąc trawę, warto wybrać okres wilgotny i ciepły. Jeśli po siewie przyjdzie duża ulewa, może okazać się, że cała praca pójdzie na marne, a nasiona zostaną wypłukane i nie będą w stanie skiełkować.

To właśnie warunki pogodowe odgrywają istotną rolę w trakcie zakładania trawnika z siewu. Jeśli trafimy na suszę, to trawa będzie słabo kiełkować i wymagać będzie stałego podlewania. Utrzymanie odpowiedniej wilgotności to absolutna podstawa, która zapewni szybkie wschody a później ukorzenianie trawnika.

Trawnik z siewu ma jednak jedną istotną przewagę nad tym z rolki. Wybierając tę metodę mamy pełną kontrolą nad składem mieszanki. W przypadku rolek jesteśmy skazani na mieszankę, która została wykorzystana do jej założenia. Jeśli zdecydujemy się na siew, możemy wybrać dokładnie takie nasiona, jakie są nam potrzebne. Dla wielu osób to niezwykle istota rzecz, która może dyskwalifikować zakładanie trawnika z rolki.

Jedną z większych wad trawnika z siewu jest niemożliwość użytkowania terenu przez pierwsze kilka tygodni po wysiewie nasion. Do pierwszego koszenia powinno się unikać mocniejszej eksploatacji trawnika. Może się to bowiem skończyć zniszczeniem siewek i powstaniem nieestetycznych dziur, które w przyszłości trzeba będzie naprawić.

Więcej informacji na temat obydwy metod zakładanie trawnika i różnic między nimi znajdziecie na stronie www, która należy do firmy ogrodniczej Ponadczasowe Ogrody specjalizującej się w zakładaniu trawników.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij