Terapia dźwiękowa z wykorzystaniem dzwonków Koshi

Obecnie w muzykoterapii, medytacji oraz jodze bardzo często stosuje się dzwonki koshi. Wynika to z faktu, że ich kojące brzmienie niezwykle pozytywnie wpływa zarówno na nastrój, jak i zdrowie. Te tajemnicze instrumenty przede wszystkim skutecznie łagodzą stres, niwelują rozmaite obciążenia emocjonalne i wprowadzają organizm w stan błogiego relaksu.

Piękno ukryte w prostocie

Dzwonki koshi są produkowane ręcznie przez rzemieślników u podnóża gór Pirenejów. Posiadają formę bambusowej tuby rezonującej pokrytej warstwą oleju impregnacyjnego (dla zwiększenia ogólnej trwałości). Jej średnica wynosi zazwyczaj około 6 centymetrów, natomiast długość między 14 a 16,5 cm. Wewnątrz konstrukcji znajduje się osiem pręcików przymocowanych do specjalnej płytki z metalu. To właśnie one odpowiadają bezpośrednio za wytwarzanie czystych dźwięków o właściwościach odprężających i uspokajających. Aby funkcjonowały prawidłowo, muszą być oczywiście precyzyjnie dostrojone. Istotną rolę odgrywa ponadto praktyczny sznurek z uchwytem, który pozwala na bezproblemowe zawieszenie instrumentu pod sufitem bądź na tarasie. Pomysłodawca dzwonków koshi – francuski artysta Kabir – przy ich wymyślaniu inspirował się poszczególnymi żywiołami Ziemi. W ten sposób powstały melodie czerpiące z zasobów wszechświata oraz naturalnej harmonii bytu.

Cztery odmienne warianty brzmieniowe

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie dzwonkami koshi, ponieważ wyjątkowo korzystnie oddziałują na stan zdrowia i jednocześnie ograniczają negatywny wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych. W celu wydobycia z nich relaksujących tonów wystarczy delikatnie obracać obudową. Funkcjonują również samoistnie wskutek ruchu wiatru. Są dostępne w czterech brzmieniach zsynchronizowanych ściśle z energią żywiołów – ziemi, powietrza, ognia i wody. W przypadku egzemplarzy odwołujących się do ziemi (z łac. Terra) możemy liczyć na dźwięki obdarzające nas siłą, spokojem ducha i poczuciem stabilności. Obcowanie z nimi ułatwia odnalezienie wewnętrznej harmonii, porządkuje myśli, a także zmniejsza ryzyko podejmowania pochopnych decyzji. Z kolei dzwonki koshi typu powietrze (Aria) rozwijają kreatywność i zdolność koncentracji oraz wzmagają poczucie wolności i niezależności, a modele typu ogień (Ignis) inspirują do aktywności i podsycają optymizm, ekspresję czy wiarę w siebie. Na koniec należy jeszcze wspomnieć o wersjach typu woda (Aqua), których brzmienie w znacznym stopniu wzmacnia intuicję, empatię i opiekuńczość, a dodatkowo uczy akceptowania nieuniknionych zmian w życiu.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij