Sprawa spadkowa po 10 latach – czy można ją przeprowadzić?

Sprawy spadkowe mogą ciągnąć się przez wiele lat, ale co ciekawe mogą być przyprowadzone dopiero po wielu latach, nawet 10 czy 20. Jednak to, że dojdzie do rozprawy w sprawie spadku nie oznacza, że już wszystko potoczy się po Waszej myśli.

Czy spadek się przedawnia?

Wiele osób zastanawia się czy spadek może się przedawnić? Otóż nie! Niezależnie ile lat minęło od śmierci spadkobiercy, nadal może dojść do postępowania stwierdzającego nabycie spadku. A więc nawet jeżeli dowiedzieliście się relatywnie niedawno, że być może macie prawo do otrzymania spadku po zmarłym krewnym, to lepiej nie zwlekajcie i jak najszybciej złóżcie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Sprawy będą odbywać się w sądzie, ale nie oznacza to wcale, że nie czeka Was batalia sądowa, gdyż im dłuższy czas upłynie od śmierci spadkobiercy, tym większe problemy mogą Was spotkać. Nie wynika to jednak z tego, że stracicie część spadkową, lecz wynika to, że udowodnienie praw do spadku, ale także znalezienie właściwych dokumentów nie jest już proste, a wręcz przeciwnie i zwyczajnie może się okazać, że sprawa będzie toczyć się latami, bo tyle czasu sąd będzie potrzebować, by rozstrzygnąć Wasz wniosek.

Spadek po latach – jakie problemy mogą wyniknąć?

Największym problemem wynikającym z późnego rozpoczęcia sprawy spadkowej jest ustalenie co wchodzi w masę spadkową. Gdy upłynie wiele lat może dojść do śmierci kolejnych członków rodziny, a i liczba spadkobierców może się wydłużyć, szczególnie jeżeli nie jesteście jedynymi uprawnionymi do spadku. Trzeba też pamiętać, że samo ustalenie masy spadkowej może ciągnąć się przez wiele lat, tym bardziej jeżeli nie macie świadków bądź trzeba szukać świadków. O ile w przypadku nieruchomości sprawa nie jest nader skomplikowana, ale już jeżeli chodzi o pozostałe rzeczy po zmarłym, choćby kosztowności, to ciężko będzie Wam udowodnić co aWm się należy, szczególnie jeżeli nie ma testamentu.

Nabycie spadku w sądzie

Sprawa spadkowa może toczyć się w sądzie. Jeżeli spadek jest należny kilku osobom, to nie wszystkie muszą występować w sądzie i sprawa będzie toczyła się nawet bez ich zgody czy udziału. Ale tutaj musicie wiedzieć, że we wniosku trzeba wskazać pozostałych dziedziczących. Pamiętajcie też, że jeżeli mieszkacie w mieszkaniu po zmarłej babci, ale nie doszło do przepisania go na Was, to nawet po wielu latach Wasze rodzeństwo czy pozostałe dzieci od babci mają prawo upomnieć się o swoją cześć, co spowoduje, że albo dojdzie do podziału majątku, czyli sprzedacie mieszkanie i podzielicie się pieniędzmi pomiędzy spadkobierców, albo też będziecie musieli ich spłacić. Oczywiście wartość mieszkania nie będzie oceniana na przysłowiowe oko, lecz tym zajmuje się rzeczoznawca. Stąd też nie możecie liczyć, że Wasza sprawa spadkowa się przedawni, gdyż potencjalni dziedziczący także mają prawa do swojej części.

Nabycie spadku u notariusza

Nieco inaczej wyglądają sprawy u notariusza. Otóż także w kancelarii notarialnej można nabyć spadek, ale pod warunkiem, że jest się jedynym spadkobiercą, chyba że doszło do porozumienia pomiędzy pozostałymi spadkobiercami. Zatem jeżeli spadkobierców jest kilku, to powinniście zawrzeć porozumienie, a także każdy z Was musi się osobiście stawić. U notariusza sporządzany jest protokół dziedziczenia, w którym muszą znajdować się zgodne oświadczenia wszystkich spadkobierców. Jeżeli jednak potencjalni spadkobiercy mają problem z dojściem do porozumienia i dochodzi do konfliktów pomiędzy nimi, to warto wiedzieć, że notariusz nakaże skierowanie sprawy do sądu, gdzie odbędzie się sprawa. Choć trzeba też pamiętać, że sprawy w sądzie mogą zdecydowanie dłużej się toczyć. Z kolei chcąc załatwić sprawę u notariusz wszyscy spadkobiercy muszą być w porozumieniu, a wiec udział w spadku jest przez nich znany i całkowicie zaakceptowany.

Oczywiście najszybciej toczą się sprawy spadkowe, gdy jest testament. Ale jeżeli najbliższa rodzina została wydziedziczona, choć w myśl prawa „nie jest niegodna spadku”, to ma prawo do uzyskania zachowka. Jego wysokość wynosi połowę wartości udziału w rozumieniu dziedziczenia ustawowego. Jeżeli jednak dotyczy osoby niezdolnej do pracy bądź też małoletniej, to zwiększa się do dwóch-trzecich.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij