Rodzaje zegarków – o czym warto wiedzieć?

Rodzaje zegarków – o czym warto wiedzieć?

Zastanawiasz się nad zakupem zegarka na rękę, ale nie wiesz, co warto wziąć pod uwagę? Na jaki mechanizm się zdecydować albo jaki pasek wybrać? Co może zdobić zegarek – diament czy może inne kamienie? Sprawdź nasze podpowiedzi!

Mechanizmy zegarka – w czym możesz wybierać?

Każdy zegarek ma jakiś napęd, ale jest ich kilka rodzajów. Rzadko już używa się zegarków mechanicznych manualnych, które trzeba często nakręcać. Dużo częściej stosuje się zegarki automatyczne, które nakręcają się samodzielnie podczas naturalnych ruchów ręką. Jeśli jednak nie nosimy ich przez długi czas, zazwyczaj trzeba zaktualizować wskazywaną godzinę. Zegar kwarcowy za to wskazuje czas bardzo dokładnie. Zegary na baterie mają tę zaletę, że nie wymagają ani nakręcania, ani częstego noszenia do wskazywania poprawnej godziny, natomiast wadą jest konieczność wymieniania baterii. Alternatywę stanowią zegarki solarne, czyli z baterią słoneczną, gdzie energia do zasilania pobierana jest z promieni słonecznych – modele te, choć są na rynku od dawna, cieszą się obecnie rosnącą popularnością z powodu wzrastającej mody na ekologię.

Paski i bransolety – na co się zdecydować?

Zegarek może trzymać się na pasku lub bransolecie. Paski i bransolety mogą być wykonane z różnych materiałów, co wpływa zarówno na stopień formalności zegarka (czy raczej okazji, na które się go zakłada), jak i jego cenę. Najbardziej klasyczne są paski skórzane (z cielęcej lub bydlęcej skóry), wegańską alternatywę stanowi skóra ekologiczna (sztuczna). Używa się także pasków silikonowych lub kauczukowych, jednak nie nadają się one na oficjalne okazje i najczęściej pojawiają przy zegarkach sportowych. Bransolety najczęściej wykonuje się z tego samego materiału, co koperty zegarków. Może to być między innymi stal, stal powlekana albo z metali szlachetnych. Bransolety ze złota lub platyny znacząco podnoszą cenę zegarka.

Stylowy zegarek – diament, a może masa perłowa?

Różne dodatki mogą zdobić zegarek. Diament, kamienie szlachetne czy masę perłową możemy znaleźć zarówno na tarczach, wskazówkach, jak i kopertach. Ceniony jest jednak umiar – często solidny zegarek, wykonany z dobrych materiałów, z porządnym mechanizmem i minimalistyczną tarczą prezentuje się lepiej, niż wystawny egzemplarz. Obecnie tarcze zegarków często zawierają także dodatki praktyczne – datowniki, kalendarze, chronografy itp. Tu podobnie zalecany jest umiar, by wśród różnych wskazówek móc nadal odczytać godzinę.

Wybierając zegarek, pamiętajmy o jego przeznaczeniu, ale też o własnym guście. W końcu to my będziemy z niego korzystać, więc musi się nam podobać. Nie warto kierować się uparcie modą, jeśli nie współgra ona z naszym stylem. Z drugiej strony nie trzeba też odrzucać wszystkiego, co aktualnie popularne, tylko po to, by na siłę się wyróżniać.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij