Rak tarczycy – najważniejsze zasady diagnostyki

Rak tarczycy znacznie częściej atakuje kobiety i występuje głównie u osób dorosłych, po 30 roku życia. Jest rzadkim nowotworem, za to wśród nowotworów układu dokrewnego występuje najczęściej – w Polsce rocznie to około 1500 nowych przypadków.

Jakie są przyczyny raka tarczycy?

Bardzo często za rozwój tego nowotworu odpowiadają czynniki genetyczne, związane z mutacją genu RET. Innym istotnym czynnikiem ryzyka jest dieta uboga w jod lub nadmiar tego pierwiastka w spożywanych posiłkach. Płeć żeńska również zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka tarczycy, prócz tego może się on rozwinąć u osób z chorobami przewlekłymi tarczycy, np. choroby Hashimoto.

W niektórych przypadkach rak tarczycy jest efektem długiej ekspozycji na promieniowanie jonizujące (w obrębie szyi), stosowanego w ramach radioterapii, czyli jednej z głównych metod leczenia różnego rodzaju nowotworów, nie oznacza to jednak, że terapia jodem zawsze powoduje tak groźne skutki uboczne.

Jakie objawy mogą świadczyć o raku tarczycy?

Rozpoznanie raka tarczycy bywa problematyczne, zwłaszcza w początkowych fazach rozwoju tej choroby. Objawy są często niecharakterystyczne lub nie ma ich wcale i dopiero na zaawansowanym stadium pojawiają się pierwsze dolegliwości. Z tego właśnie względu osoby będące nosicielami mutacji powinny często zgłaszać się na badania kontrolne, co pozwoli w porę rozpoznać chorobę i wdrożyć właściwe leczenie. Konsultację można odbyć np. w Onkolmed  Lecznicy Onkologicznej.

Na badania diagnostyczne powinny się też zdecydować osoby, u których występują takie objawy jak:

– długo utrzymująca się chrypka

– powiększony obwód szyi

– zmiana tonu głosu

– dyskomfort w okolicy szyi (uczucie guli w gardle, ucisk, trudności w przełykaniu)

– guzki tarczycowe

– powiększenie szyjnych węzłów chłonnych

Jak wygląda diagnostyka raka tarczycy?

Oprócz badania palpacyjnego, podstawowym badaniem jest ultrasonografia, i jeśli USG wykaże patologiczne zmiany, wykonuje się biopsję cienkoigłową. Często też zleca się badania określające stężenie jodu w organizmie oraz scyntygrafię tarczycy z użyciem jodu 131. W przypadku podejrzenia nowotworu pęcherzykowego konieczne jest wykonanie operacji i przeprowadzenie badania histopatologicznego, natomiast przy podejrzeniu raka rdzeniastego zlecane jest oznaczenie kalcytoniny.

Źródło: https://www.onkonet.pl/dp_ngww_tarczyca.php

https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/80768,rak-tarczycy

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij