Nowotwory gruczołu krokowego to druga co do częstości choroba onkologiczna u mężczyzn – ponad 13% wszystkich diagnozowanych zachorowań na raka. W ciągu ostatnich 30 lat, liczba przypadków raka prostaty wzrosła pięciokrotnie. Tymczasem badania profilaktyczne pozwalają wykryć nowotwór we wczesnym stadium i tym samym, złagodzić przebieg choroby lub ją powstrzymać. Jakie badania i jak często powinien wykonywać każdy mężczyzna? Sprawdź.
Rak prostaty: co warto o nim wiedzieć?
Gruczoł krokowy, czyli inaczej prostata, to element męskiego układu moczowo-płciowego. Znajduje się w kroczu, w części należącej do miednicy mniejszej, a pod względem kształtu i wielkości przypomina orzech włoski. Prostata jest odpowiedzialna za produkcję płynu pozwalającego dłużej przeżyć plemnikom, który stanowi ważny składnik spermy. Przeważnie większość panów nie interesuje się stanem zdrowia prostaty, dopóki nie doświadczają dyskomfortu związanego z jej funkcjonowaniem. Wtedy zazwyczaj odwiedzają urologa: w przypadku niepokojących wyników lekarz ten może skierować pacjenta do onkologa. Ile kosztuje wizyta u onkologa w Warszawie? Cena konsultacji zaczyna się od 200 zł. By jednak taka wizyta nie była konieczna, warto regularnie się badać.
Najczęściej diagnozowanym kłopotem zdrowotnym prostaty jest jej przerost. Dochodzi do niego, gdy cewka moczowa uciska gruczoł. Kolejną bardzo niebezpieczną chorobą jest nowotwór prostaty. Może być on powodowany czynnikami genetycznymi, ale również czynnikami środowiskowymi, na które mężczyzna ma wpływ.
Onkolodzy podkreślają, że zwiększone ryzyko raka prostaty występuje u panów borykających się z nadwagą i otyłością, niedbających o zbilansowaną dietę, nadużywających alkoholu i palących tytoń.
Objawy raka prostaty
Profilaktyka w przypadku nowotworu prostaty jest szczególnie istotna, ponieważ może się on rozwijać całkowicie bezobjawowo. Jeśli jednak objawy się pojawiają, są najczęściej zbliżone do objawów przerostu gruczołu krokowego:
- zwiększone parcie na mocz;
- ból podczas oddawania moczu i problem z utrzymaniem jednostajnego strumienia;
- wydłużony czas oddawania moczu;
- potrzeba wielokrotnego oddawania moczu w nocy;
- problemy z erekcją.
W przypadku pojawienia się powyższych symptomów, koniecznie należy udać się do urologa. Profilaktycznie zaleca się regularne wykonywanie dwóch badań: przesiewowego badania PSA, czyli badania z krwi na obecność antygenu specyficznego dla nowotworu prostaty oraz badana per rectum u specjalisty urologa, który oceni ogólną kondycję prostaty. Dowiedziono, że profilaktyczne badania zmniejszają ryzyko zgonu z powodu raka prostaty o 30 procent!
Kiedy zacząć badać prostatę?
Największe ryzyko zachorowania na raka prostaty towarzyszy mężczyznom w siódmej i ósmej dekadzie życia, jednak statystyki mówią, że gwałtowny wzrost ryzyka następuje po 50 roku życia. Profilaktycznie warto wprowadzić badania prostaty do swojego kalendarza zdrowotnego znacznie wcześniej: najlepiej od 35 roku życia. Należy także pamiętać, że drugim często diagnozowanym nowotworem u mężczyzn jest rak jądra: najczęściej zapadają na niego mężczyźni w wieku od 20 do 39 lat. Badania profilaktyczne prostaty dobrze jest zatem łączyć również z regularnym badaniem jąder: w ten sposób znacząco zwiększa się szanse na pełne wyleczenie ewentualnego nowotworu, a wczesne wykrycie sprzyja całkowitemu odzyskaniu zdrowia.