Prywatnie czy na Kasę Chorych – gdzie wykonać zabieg okulistyczny?
Kolejki w przypadku zabiegów na NFZ bywają bardzo długie. Posiadając ubezpieczenie zdrowotne chce się wykonać te zabiegi, które są refundowane, a nie płacić dodatkowo. Jednak nie zawsze standard jest taki sam, a i oczekiwanie zwykle jest znacznie dłuższe. Zatem, gdzie najlepiej wykonać zabieg okulistyczny – prywatnie czy na Kasę Chorych? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć.
Jakie zabiegi okulistyczne można wykonać w ramach NFZ?
Będąc osobom ubezpieczoną oczekujemy, że będziemy mogli skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej, a także w pewnym zakresie z leczenia operacyjnego bądź zabiegów. Jeśli chodzi o okulistykę to w ramach NFZ możemy zapisać się na operację jaskry z zaćmą bądź jedno z tych schorzeń. W ramach umowy z NFZ szpitale państwowe i prywatne wykonują również operację zaćmy i astygmatyzmu, te dwa schorzenia występują jednocześnie u 60% osób u których występuje zaćma. NFZ refunduje również operacje zeza. Polacy cierpią także na nieprawidłowe położenie siatkówki, zmiany w siatkówce i ciele szklistym, a takie zmiany można usunąć przy pomocy witrektomii. W czasie zabiegu usuwa się ciało szkliste i wpuszcza do oka substancję, która ma podtrzymywać siatkówkę. To operacja, która ratuje wzrok, dlatego po rozpoznaniu powinna być wykonana w krótkim czasie. Refundowane są również badania diagnostyczne takie jak OCT oka czy USG oka. Refundację można uzyskać również na soczewki kontaktowe. Przy czym możliwe jest to w przypadku różnowzroczności powyżej 4 dioptrii, bezsoczewkowości, a także stożku rogówki. Refundacja na jedną soczewkę nie przekracza 500 zł.
Jak wygląda oczekiwanie na terminy w ramach NFZ?
Jeszcze kilka lat temu oczekiwanie na wolny termin wiązało się z zapisem na zabieg za kilka lat. W związku z tym wiele starszych osób powątpiewało czy może dożyć zabiegu. Obecnie sytuacja nieco się poprawiła. Sprawdzając wolne terminy w Informatorze o Terminach leczenia na stronie: terminyleczenia.nfz.gov.pl można zauważyć, że wolne terminy na operację jaskry czy zaćmy są obecnie dostępne nawet na czerwiec i lipiec, zatem szybko. Ma to również związek z epidemią koronawirusa. Niektóre osoby zrezygnowały z planowanych zabiegów. Oczywiście można wziąć pod uwagę zwykle podeszły wiek osób decydujących się na zabieg i to, że czasem mogą go nie doczekać. Jednak zaćma, czy astygmatyzm dotyka również młodszych osób, podobnie jak zmiany w zakresie ciałka szklistego. Sprawdzając dostęp do zabiegu witrektomii, można zauważyć, że i tutaj terminy nie są odległe, choć zwykle trzeba się spieszyć, aby kolejki nie zajęli nam inni.
Zabieg okulistyczny w prywatnej klinice – poznaj wszystkie korzyści
Nie zawsze możesz czekać kilka tygodni na zabieg. W wielu sytuacjach pogorszenie wzroku jest nagłe, w związku z tym potrzebna jest natychmiastowa pomoc. Jeśli w ramach pilnej pomocy na NFZ nie ma wolnych miejsc, to pozostaje prywatna klinika okulistyczna OptoMedica. Oczywiście trzeba tu ponieść koszty. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że do dyspozycji ma się najlepszych specjalistów, dysponujących najnowocześniejszym sprzętem, co nie zawsze dostępne jest w ramach refundacji. Ponadto nie wszystkie zabiegi wykonuje się na NFZ. Krótkowzroczność czy astygmatyzm bywają uciążliwe w życiu codziennym, dlatego można poddać się zabiegowi laserowej korekcji wady wzroku. Oczywiście wcześniej trzeba przejść niezbędne badania i zostać zakwalifikowanym do zabiegu, przeciwwskazaniem jest m.in. cukrzyca, a także jaskra czy zaćma. Ponieważ taki zabieg uznawany jest za kosmetyczny nie można tu liczyć na refundację z NFZ i tego rodzaju prosty, nieinwazyjny zabieg, a jakże ułatwiający życie, można wykonać jedynie w prywatnej klinice okulistycznej.
Zatem, gdzie wykonać zabieg okulistyczny?
Odpowiedź na to pytanie zależna jest od tego czy potrzebujemy pomocy pilnie, czy możemy poczekać na termin, a także tego, czy dany zabieg jest choćby w części refundowany przez NFZ. Trzeba zdawać sobie sprawę, że prywatnie mamy do dyspozycji najlepsze techniki leczenia wad wzroku i chorób oczu. Dlatego, jeśli zależy nam na dobrym efekcie zdrowotnym, to często zabieg w prywatnej klinice będzie lepszym wyborem. Jeśli chcemy wszczepić soczewki, to te najlepszej klasy nie będą dostępne w ramach NFZ.
Tylko od Ciebie zależy na, którą możliwość się zdecydujesz. Na pewno zabiegi w prywatnej klinice dostępne są niemal od ręki, czego nie można powiedzieć zwykle o tych wykonywanych w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.