Profesjonalne wyposażenie barbera – tajniki rzemiosła

Wielu mężczyzn ma dość chodzenia do fryzjerów damsko-męskich, gdzie muszą słuchać plotkowania kobiet na różne tematy. Jednak nie tylko dlatego decydują się na usługi barberskie. Przede wszystkim szukają profesjonalizmu i kompleksowych usług, a to daje im barber, który oferuje zarówno strzyżenie, jak i golenie, strzyżenie i pielęgnację brody. Warto zatem dowiedzieć się więcej na temat tajników rzemiosła, jakim jest męskie strzyżenie włosów i stylizacja zarostu oraz jakie męskie kosmetyki są niezbędnym wyposażeniem profesjonalnego barbera.

Zapotrzebowanie na krótkie cięcie o modnym kształcie i dobrany do niego zarost

Usługi barber shopów powstały z potrzeby mężczyzn do znalezienia miejsca, gdzie będą mogli zadbać nie tylko o swoją fryzurę ale również zarost. Połączenie fryzjera i golibrody wymaga odpowiedniego przygotowania. Poza regularnymi szkoleniami, trzeba przede wszystkim dbać o profesjonalny sprzęt w odpowiedniej ilości. Każde stanowisko barberskie powinno być wyposażone w kilka maszynek do golenia z odpowiednimi nasadkami, a także brzytwy na żyletki oraz nożyczki. Maszynki elektryczne z nasadkami są wykorzystywane zarówno do cieniowania fryzury na głowie, jak i zarostu, dlatego barber musi mieć do dyspozycji kilka na swoim stanowisku pracy. Cieniowanie jest kluczowym i ostatnim elementem wykończenia wybranej stylizacji zarostu. Na samym początku jednak barber zajmuje się nadmiarem zarostu, czyli kształtuje jego główny zarys. W tym celu musi usunąć go ze wszystkich części twarzy, gdzie nie jest pożądany. Do tego celu używa brzytwy na żyletki, które wymieniane są po każdym kliencie. Najpierw jednak musi przygotować twarz klienta do tego zabiegu. W tym celu stosuje olejek zmiękczający zarost, a dodatkowo używa gorącego ręcznika. Dzięki temu uwalniają się olejki eteryczne, olejek wnika głębiej, dzięki temu, że otwierają się pory skóry, a dodatkowo zapewniony jest efekt SPA.

Odpowiednie zmiękczenie zarostu kluczem do udanej stylizacji

Po otwarciu porów skóry barber musi bardzo szybko rozprowadzić krem do golenia. Wcześniej rozrabia go w tyglu przy pomocy pędzla oczywiście z naturalnego włosia. Każdy szanujący się zakład barberski używa pędzli z włosia dzika lub borsuka. Te pierwsze zapewniają najlepszy efekt peelingujący dla skóry, a drugie są polecane dla mężczyzn o bardziej wrażliwej skórze. Poza masażem skóry twarzy rozprowadzony zostaje krem, a w dalszej kolejności szybkimi ruchami barber goli te części twarzy, które mają pozostać gładkie. W przypadku golenia z włosem trzyma brzytwę pod kątem 30 stopni, z kolei przy goleniu pod włos – 15 stopni. Wymaga to wprawy. Dzięki temu ryzyko powstania zranień jest znikome.

Postępowanie po goleniu brzytwą i trymowanie

Po goleniu brzytwą barber używa oczaru do złagodzenia ewentualnych podrażnień, a także balsamu łagodzącego i nawilżającego. Następnie przykłada zimny ręcznik, dzięki któremu pory skóry zostają zamknięte. Potem pozostaje już wystylizowanie zarostu. Barber używa trymera o odpowiedniej końcówce do wyrównania brody, a następnie wymienia kolejne do uzyskania efektu cieniowania. Na samym końcu używa balsamu do brody, który nawilża włosy i pozwala je odpowiednio wystylizować. Często używane są męskie kosmetyki POMP & CO. Można użyć również wosku, zwłaszcza, jeśli oprócz brody, klient decyduje się również na modne, dłuższe wąsy. Dzięki temu efekt ich podkręcenia może utrzymać się przez cały dzień.

Usługi barberskie to również stylizacja fryzur

Mężczyzna przychodzący do barbera i decydujący się na kompleksową usługę, poza goleniem i stylizacją zarostu wybiera również strzyżenie. Ponieważ jest w rękach profesjonalisty może liczyć na dobranie fryzury do kształtu zarostu, aby odpowiednie proporcje twarzy zostały zachowane. Modne fryzury na wikinga, z wygolonym tyłem głowy i pozostawioną dłuższą górą może doskonale komponować się z dobrze przystrzyżonym zarostem, podobnie jak fryzura z wygolonymi bokami. Można również dopasować fryzurę cieniowaną nożyczkami do równo przystrzyżonego zarostu na linii żuchwy. Możliwości jest naprawdę wiele, a przy pozostawieniu dłuższej góry barber z pewnością do stylizacji wykorzysta pomadę lub krem do włosów o matowym lub błyszczącym wykończeniu. W przypadku zaczesania na jedną stronę z przedziałkiem często stosuje się pomady błyszczące, np. POMP&CO. Męskie kosmetyki powinny mieć dość ciężką nutę zapachową zimą i nieco lżejszą latem. Dlatego barberzy dobierają odpowiednią nutę zapachową do pory roku, ale przede wszystkim kierują się preferencjami klientów.

Profesjonalny barber powinien doradzić jaki zarost będzie najbardziej pasował do określonego kształtu twarzy, a także odpowiednio dobrać do niego cięcie fryzury. Można również udać się po poradę jeszcze przed zapuszczeniem zarostu. Po ukończonej stylizacji można również nabyć kosmetyki, aby móc wybraną fryzurę ułożyć z podobnym efektem w domowym zaciszu. Doskonałe do tego celu są kosmetyki POMP & CO, które poleca wielu barberów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij