Pralki pod zabudowę

0
Pralki pod zabudowę

Na wybór pralki pod zabudowę decydują się najczęściej osoby, które dysponują małą łazienką lub chcące ukryć to urządzenie w swoim wnętrzu. Zobacz więc na co zwrócić uwagę przy wyborze tego typu pralki i jaką ją zainstalować.

Pralki do zabudowy pozwalają na aranżację pomieszczenia w wybranym przez nas stylu. Meble łazienkowe lub kuchenne często zawierają w sobie segment poświęcony właśnie pralkom. Dzięki czemu pralki do zabudowy, po prostu nie widać w pomieszczeniu. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej pralki.

Pralki pod zabudowę – jak wybrać najlepszą?

  1. Pralka a pojemność bębna: warto wybrać pralkę z bębnem o wielkości załadunku w zależności od tego, ile osób liczy Twoja rodzina i jak często robisz pranie w ciągu tygodnia. Na rynku są dostępne pralki o pojemności:
 • 4-5 kg  – najlepsza dla jednej osoby, która robi mniej niż cztery prania w tygodniu,
 • 6-7 kg  – najkorzystniejsza dla rodziny dwa plus jeden, 4-6 prań w tygodniu,
 • powyżej 7 kg – rodzina dwa plus dwa lub większa, wykonująca więcej niż 6 prań w tygodniu.
  1. Poziom hałasu: pralka to jedno z najgłośniejszych urządzeń w domu. O poziomie jej hałasu poinformuje Cię etykieta energetyczna urządzenia. Jeśli masz w domu małe dziecko, wstawiasz pranie w nocy i nie chcesz budzić domowników ani sąsiadów lub twoje urządzenie będzie usytuowana na przykład kuchni połączonej z salonem warto, aby była to najcichsza pralka. Przykładowo model  EWG147540W firmy Electrolux to najcichsza pralka pod zabudowę o 7 kg pojemności.
  2. Klasa energetyczna – obecnie najczęściej dostępne są pralki o klasie A, A+, A++ oraz A+++. Najlepszym wyborem jest urządzenie w najwyższej klasie. Może ono pochwalić niższymi parametrami zużycia nie tylko prądu, lecz także wody, a oprócz tego to najcichsza pralka.
  3. Dopasowane do twoich potrzeb programy i funkcje dodatkowe, które ułatwiają eksploatację pralki pod zabudowę oraz pozwalają zaoszczędzić.

Instalacja pralki pod zabudowę

Przed montażem zmierz dokładnie pralkę i miejsce w łazience lub w innym pomieszczeniu, w którym chcesz schować ją w zabudowie.

Zanim pralka zostanie zabudowana sprawdź też, czy drzwi i maskownica pralki otwierają się swobodnie. Problem z otwarciem maskownicy może  w przyszłości na przykład uniemożliwić naprawę pralki.

Za pralka warto pozostawić około 10 cm wolnej przestrzeni. Po bokach urządzenia natomiast około 2 cm. Pralka podczas wirowania zaczyna wibrować. Dlatego nie powinna stykać się bezpośrednio ze ścianami lub z innymi sprzętami, gdyż grozi to ich uszkodzeniem lub porysowaniem samej pralki.

Ponadto warto też zwrócić uwagę na dostęp do gniazdka elektrycznego. Odległość od gniazdka nie powinna być większa niż 1,5 m – tyle bowiem wynosi średnia długość przewodu, zaś do podłączania pralki nie powinniśmy używać przedłużaczy. Niezalecane jest również podłączanie innych urządzeń do tego samego gniazdka co pralki – w takiej sytuacji może nastąpić przeciążenie.

Zanim urządzenie zostanie podłączone do instalacji wodnej, warto też sprawdzić kilka kwestii. Przede wszystkim – jak duży jest gwint przy zaworze. Jeśli mamy dwa zawory, pamiętaj o ich właściwym podłączeniu. Jeden przeznaczony jest do ciepłej, a drugi do zimnej wody. Upewnij się też, czy przy filtrze znajduje się filtr siatkowy. Wąż odprowadzający powinien być zamontowany na maksymalnej wysokości 1 m od podłogi. Urządzenie powinno być podłączone do instalacji o ciśnieniu wynoszącym 30 kPa – 1000 kPa. Jeśli ciśnienie w instalacji jest wyższe, konieczne jest użycie reduktora do obniżenia go. Przy właściwie przeprowadzonym podłączeniu woda powinna być odprowadzana z prędkością 21 litrów na minutę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here