Pierwsze dni z aparatem słuchowym – jak sobie poradzić?

Używanie aparatu słuchowego to bez wątpienia wybawienie dla osób, które mają problemy ze słuchem. Urządzenie może w znacznym stopniu poprawić komfort codziennego życia. Jednak jak w każdej nowej sytuacji, potrzeba czasu i odpowiedniego podejścia, aby oswoić się ze zmianą. Jak przetrwać pierwsze dni z aparatem słuchowym? Jak sobie poradzić z jego obsługą i szybko przyzwyczaić się do aparatu? Sprawdźmy, jak długo może potrwać oswajanie i czego się po tym czasie spodziewać.

Jakich trudności możesz spodziewać się w pierwszych dniach użytkowania aparatu słuchowego?

Aparat słuchowy to, jakby nie patrzeć, swego rodzaju ciało obce, z którego obecnością w uchu trzeba się pogodzić. W pierwszych dniach może to być bardzo uciążliwe, jednak w miarę regularnego stosowania, organizm będzie przyzwyczajał się do kontaktu z urządzeniem. Rozpoczynając przygodę z aparatem słuchowym, należy także nastawić się na odczucie, że pewne dźwięki będą o wiele głośniejsze, niż użytkownik się spodziewał. Z tego względu może pojawić się poczucie przebodźcowania, rozdrażnienia i nadwrażliwości. Pamiętajmy, że mózg człowieka musi przyzwyczaić się do nowych warunków, a na to potrzeba czasu.

Jak długo może trwać proces przyzwyczajania się do aparatu słuchowego?

Kwestia czasu, jaki danej osobie będzie potrzebny do oswojenia się z używaniem aparatu słuchowego, jest bardzo indywidualna. Cały proces zależy bowiem od wielu czynników. Bardzo istotne jest to, jak długo trwał problem ze słuchem i jak duże było jego nasilenie. Jeżeli ubytki słuchu były spore, a człowiek zmagał się z nimi przez wiele lat, adaptacja prawdopodobnie potrwa dłużej. Przy silnych problemach nie tylko zwiększy się dzięki urządzeniu głośność dźwięków, ale wręcz niektóre z nich mogą okazać się całkiem nowe. Co za tym idzie, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, człowiek  będzie potrzebował czasu, by przyzwyczaić się do nowych okoliczności. Czas potrzebny na poradzenie sobie ze zmianą będzie różny w zależności od wieku pacjenta, jego ogólnej kondycji oraz, być może nawet przede wszystkim, psychicznego nastawienia.

Jak radzić sobie z trudnościami w pierwszych dniach z aparatem słuchowym?

Przede wszystkim nie można zrażać się dyskomfortem, odczuwanym w tej początkowej fazie korzystania z aparatu. Proces przyzwyczajania przebiegnie szybciej, kiedy aparat będzie zakładany regularnie, każdego dnia chociaż na kilka godzin. Można spróbować używać go na początek w spokojnych warunkach, w niewielkim gronie ludzi. Z każdym dniem czas noszenia aparatu należy odrobinę wydłużać. Warto też wychodzić małymi krokami w coraz trudniejsze warunki, które będą źródłem zwiększonej ilości bodźców. W ten sposób organizm pomału przyzwyczai się do zmiany.

Początkowe doświadczenia z aparatem słuchowym mogą być trudne. Kluczowa jest jednak myśl, że przecież docelowo jest to sposób na poprawę jakości życia na wielu płaszczyznach. Pozytywne nastawienie i determinacja to w tej sytuacji połowa sukcesu. Każda godzina użytkowania aparatu zwiększa tolerancję na obecność urządzenia w uchu. Wystarczy dać sobie czas, by pomału oswajać się ze sprzętem. W razie jakichkolwiek wątpliwości czy trudności, zawsze można skorzystać z porady protetyka słuchu lub lekarza, którzy udzielą stosownych rad, jak bezpiecznie korzystać z aparatu słuchowego.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij