skarbonka

Oszczędzanie jest modne. Poznaj sposoby dzięki, którym Twoje rachunki będą niższe

Każda firma staje w pewnym momencie przed koniecznością wprowadzenia zmian, które obniżą koszty prowadzonej działalności. Warto oszczędzanie połączyć z modernizacją, dzięki temu może być długookresowe i realnie wpłynąć na możliwość dokonywania większej ilości inwestycji. Warto zatem poznać możliwości obniżenia rachunków.

Zainwestuj w panele fotowoltaiczne i ogranicz koszty energii elektrycznej

Aby zacząć oszczędzać, najpierw trzeba się zapożyczyć. Modernizacja nigdy nie jest tanim przedsięwzięciem, a środki własne, nawet gdy posiada się firmowe oszczędności, nigdy nie są wystarczające. Jednak trzeba wybrać odpowiednie źródło. Finansowanie OZE z Fundacji Rozwoju Regionalnego to szansa na tanią i efektywną termomodernizację. Można nie tylko wymienić źródła ciepła na odnawialne lub chociaż bardziej ekologiczne, ale również zainwestować w panele fotowoltaiczne, dzięki którym możliwe będzie ograniczenie kosztów energii elektrycznej. Jak wiadomo w każdej firmie zużywa się mnóstwo energii. W halach produkcyjnych inwestuje się maszyny energooszczędne, podobnie w biurach w energooszczędny sprzęt komputerowy, a także ledowe oświetlenie. Jednak to nie zawsze wystarcza. Aby uniezależnić się częściowo od dostaw energii można zainwestować we własną ekologiczną fotoelektrownie, czyli panele fotowoltaiczne. Dzięki temu można oszczędzić przynajmniej 30 do 50% w stosunku do stanu sprzed instalacji tego systemu, a w przypadku dobrze zaprojektowanych instalacji oszczędność może wynieść nawet 90%.

Zdecyduje się na rewolucję i wybierz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła

Kolejnym sposobem na obniżenie rachunków jest inwestycja w wentylację mechaniczną. Dzięki temu systemowi można ograniczyć ucieczki ciepła, a efektywność systemów sięga nawet 95%. Oczywiście trzeba tu jeszcze wziąć pod uwagę zużycie energii. Dlatego dobrze jest zainwestować także w fotowoltaikę. Rekuperatory mogą współpracować z gruntowym wymiennikiem ciepła, jeśli spełnia się wymogi, co do budowy całej instalacji, to znaczy posiada się odpowiednio dużą działkę. W takiej sytuacji rekuperacja może wspomagać system klimatyzacji zamontowany w budynku, gdyż w ciągu lata dzięki działaniu by passu do budynku może być dostarczane chłodniejsze powietrze w najchłodniejszym momencie nocy. Dzięki temu klimatyzacja nie musi pracować na pełnych obrotach i znów można zaoszczędzić. W ramach finansowania OZE można uzyskać środki także na instalację wentylacji mechanicznej, trzeba jednak dobrze rozeznać koszty, które będą zdecydowanie większe w przypadku inwestycji w już istniejącym budynku. Dzięki sprawnie działającej wentylacji można sporo oszczędzić na ogrzewaniu w miesiącach zimowych.

Zadbaj o szczelną stolarkę okienną i drzwiową

Istotne znaczenie dla oszczędności energii cieplnej ma również szczelna stolarka okienna i drzwiowa. Na tego rodzaju inwestycję również można pozyskać środki z Funduszy Europejskich. Taka inwestycja jest niezbędna w budynkach nadających się do generalnego remontu, gdzie chce się zastosować nowoczesne rozwiązania takie jak wentylacja mechaniczna. Nieszczelności mogą bowiem obniżać efektywność takiego systemu wentylacji.

Zadbaj o urządzenia oszczędzające zużycie wody

Ostatnią kwestią jaką chcemy poruszyć jest oszczędność wody. Jak wiadomo jej zasoby stale się kurczą, a nawet nie patrząc z ekologicznego punktu widzenia za wodę także sporo się płaci. Dlatego każda oszczędność jest wskazana. Jeśli w firmie znajduje się pracownicza kuchnia należy zadbać o sprzęty energooszczędne. Zatem klasa energooszczędności A+++ w przypadku lodówki i zmywarki to podstawa. Warto również zadbać o armaturę z perlatorem, dzięki której zużycie wody może być nawet połowę niższe. Takie same krany warto zastosować w pracowniczych toaletach, a same toalety wyposażyć w spłuczki, dzięki którym można zmniejszyć zużycie wody.

Jest wiele sposobów na efektywne oszczędzanie w firmie. Nie wszystkie inwestycje można zrealizować w ramach finansowania OZE, dlatego warto zastanowić się nad korzystnymi kredytami dla firm. Jeśli chodzi o odnawialne źródła energii można uzyskać środki w wysokości nawet pół miliona złotych, na bardzo korzystnych warunkach.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij