Miesiączka – zmora wielu kobiet w różnym wieku

Miesiączka – zmora wielu kobiet w różnym wieku

Występowanie miesiączki może być dla wielu kobiet powodem do narzekań, przede wszystkim w przypadku, kiedy jest ona powiązana z bólem, ogromnym dyskomfortem oraz uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Jednakże, nie można zapominać również o jej pozytywnych cechach. 

Co to jest miesiączka?

Miesiączka nosi wiele nazw, począwszy od krwawienia miesięcznego, przez menstruacji, a zakończywszy na okresie. Polega ona na złuszczaniu się nabłonka macicy. To właśnie na skutek złuszczania występuje krwawienie, które zauważa się każdego miesiąca, u niektórych kobiet trwa 3 dni, a z kolei inne zmagają się z dyskomfortem przez tydzień. W trakcie miesiączki kobieta traci znaczne ilości krwi, co sprawia, że w ciągu tych paru dni powinna spożywać większe ilości czerwonego mięsa, buraków oraz szpinaku. Krwawienie wielokrotnie łączy się także z bólami w dole brzucha za które należy winić macicę. W trakcie paru dni każdego miesiąca wszystko w organizmie kobiety zmienia się. Zmiany dotyczą zarówno pochwy, jak i piersi (stąd niektóre kobiety zauważają ból piersi), zmienia się temperatura ciała, inaczej funkcjonuje układ krążenia oraz występują zaburzenia nastroju. 

Jak zachowywać się w trakcie miesięcznego krwawienia?

Nikt nie skacze z radości, kiedy zauważa krew na bieliźnie bądź w trakcie podcierania się papierem, jednakże przebieg menstruacji nie jest taki zły, jeśli kobieta dobrze o siebie zadba. Higiena osobista jest w tym czasie niezwykle ważna. Podpaska musi być wymieniana regularnie, aby nie gromadziły się tam bakterie, a krew nie zaczęła brzydko pachnieć. Można także korzystać z tamponów, jednakże nie są one polecane na noc. Przyjmuje się, że bez względu na metodę zabezpieczenia, zarówno podpaska, jak i tampon powinny być zmieniane co dwie, najpóźniej trzy godziny. Co zrobić kiedy boli brzuch? Jeśli nie wpływa w znaczący sposób na samopoczucie oraz możliwe jest normalne funkcjonowanie, warto go przeczekać, albo zastosować ciepły kompres na brzuch. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie środków przeciwbólowych, wśród których można wymienić Nalgesin, Apap czy Ibum. Każdy z nich pomaga w walce z bólem oraz dyskomfortem, działa również rozkurczowo. Kiedy miesiączka bardzo dokucza warto przypomnieć sobie, że umożliwia ona zajście w ciąże oraz wydala szkodliwe bakterie i wirusy z organizmu, wtedy jej przetrwanie powinno stać się znośniejsze.  

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij