Kwiat pomarańczy w perfumach

Kwiat pomarańczy w perfumach

Kwiat pomarańczy to jeden z najpopularniejszych składników perfum. Odnaleźć można go w pachnidłach damskich i męskich. Sięgają po niego zarówno marki mainstreamowe, jak i niszowe. Najczęściej gości w perfumach inspirowanych śródziemnomorskimi aromatami. Kwiat pomarańczy przybiera w nich różne oblicza od delikatnego i subtelnego zapachu, po niezwykle zmysłowe wonie. Może też zachwycać drzewnymi niuansami lub rozkoszować letnią rześkością. Jego zmienność sprawia, że pasuje do perfum na co dzień i na wieczór. Jakie są najpiękniejsze pachnidła z tym składnikiem?

Krótka historia kwiatu pomarańczy

Drzewo pomarańczowe jest dziś tym powszechnie znanym. Spotkać możemy je głównie w krajach basenu Morza Śródziemnego. Historia drzewka pomarańczowego sięga jednak kontynentu azjatyckiego. Niegdyś porastało ono dzisiejsze tereny Chin i Indii. Do Europy trafiło za pośrednictwem Arabów. Europejskim krajem, który zasłynął z hodowli drzewek pomarańczowych była Hiszpania, a dokładnie region Sewilli. To tam rosły najbardziej drogocenne dla branży perfumeryjnej kwiaty gorzkiej pomarańczy. Owoce tego drzewa charakteryzują się tym, że są mniejsze i mają bardziej gorzki smak niż te słodkiej pomarańczy. Olejek wykorzystywany w przemyśle perfumeryjnym wytwarza się jednak nie z owoców, ale z kwiatów, skórki owocowej oraz liści.

Kwiat pomarańczy w perfumach

Rodzaje olejku pomarańczowego

Olejek pozyskiwany z kwiatów pomarańczy ma wiele odmian. Ten wytworzony ze skórki owocowej nazywany jest bigarade, uzyskiwany z gałązek i liści określany mianem petitgrain, a kwiatów znany pod nazwą neurol, orange lub blossom. W perfumach znaleźć można każdy z olejków.

Olejki bigarade często wykorzystuje się jako podstawowy akord nuty głowy, czyli tej otwierającej zapach. Jest intensywny pobudzający i cierpki. Najbardziej znanym pachnidłem z olejkiem ze skórki pomarańczowej są perfumy Acqua Di Parma Arancia di Capri z linii Blu Mediterraneo, które dostępne są tu: https://www.perfumeria.pl/collections/acqua-di-parma.  Zapach włoskiej pomarańczy łączy się w nich z cytryną, sycylijską mandarynką, bergamotką kardamonem, liśćmi mate, piżmem i karmelem. Zapach odnaleźć można na półce pachnideł unisex.

Kwiat pomarańczy w perfumach

Jeżeli w perfumach szuka się pomarańczy w wydaniu świeżym i przechodzącym w nuty drzewne, to należy sięgnąć po pachnidła, mające w składzie olejek petitgrain. Składnik ten najczęściej stosowany jest przy produkcji wody kolońskiej. Z jego wykorzystywania słyną przede wszystkim francuskie i paragwajskie domy perfumeryjne. Przykładem pachnidła z olejkiem tłoczonym z liści i gałązek gorzkiej pomarańczy jest linia zapachowa Collection Colognes Hermès, gdzie pomarańczowe esencje łączone są z miętą, liśćmi porzeczki, mandarynką mchem dębowym.

Delikatny i orzeźwiający taki jest olejek pozyskiwany z kwiatów pomarańczy. Może on przybierać zarówno formę słodkiej woni, jak i lekko gorzkawy, cytrusowy aromat. Akordy kwiatu pomarańczy znajdują się w Fleurs d’Oranger Serge Lutensa, a także w Orangers en Fleur marki Houbigant.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij