Księgi rachunkowe w sp. z o.o. – kiedy należy rozpocząć ewidencję?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to jedna z tych form prowadzenia działalności gospodarczej, które są chętnie wybierane przez przedsiębiorców. Prosto się ją zakłada, gwarantuje ochroną majątku osobistego i wymaga wniesienia niewielkiego kapitału (5000 zł). Jej prowadzenie wiąże się jednak z określonymi wymogami. Kiedy otworzyć księgi rachunkowe w sp. z o.o.? Podpowiada biuro rachunkowe.

Księgi rachunkowe w sp. z o.o. – najważniejsze terminy. Czy warto zatrudnić biuro rachunkowe?

Zgodnie z polskim prawem, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma obowiązek prowadzenia tzw. pełnej księgowości. Może to robić, zatrudniając pracownika, freelancera lub biuro rachunkowe. Najważniejsze jest to, aby zajęła się tym wykwalifikowana osoba z doświadczeniem. Prowadzenie pełnej księgowości stanowi bowiem wymagające zadanie, a każda, nawet najmniejsza pomyłka może sporo kosztować. Dlatego lepiej wystrzegać się błędów, co najlepiej zrobi specjalista w zakresie prowadzenia księgowości spółek z. o.o.

Przepisy prawa precyzują też, kiedy należy otworzyć księgi rachunkowe podmiotu prowadzonego w tej formie. Musi to nastąpić w dniu rozpoczęcia działalności, nie później niż 15 dnia od zaistnienia zdarzenia gospodarczego. Co jednak rozumie się pod sformułowaniem „dzień rozpoczęcie działalności”. Otóż jest to dzień, w którym przeprowadzono operację gospodarczą wywołującą skutki w sytuacji finansowej lub majątkowej spółki z o.o.

W praktyce księgi rachunkowe w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością najczęściej otwiera się w momencie:

  • wnoszenia przez wspólników deklarowanych wkładów (zarówno pieniężnych, jak i niepieniężnych),
  • zakupu sprzętu biurowego lub materiałów niezbędnych do prowadzenia działalności,
  • pokrycia kosztów bieżących związanych z działalnością spółki.

Prowadzenie ksiąg rachunkowych w sp. z o.o. to wymagające zadanie. Ewidencji podlega bowiem każda operacja gospodarcza. Dlatego w tej kwestii warto zaufać specjalistom. Biuro rachunkowe zadba o prawidłowość wszelkich działań ewidencyjnych.

Zapraszamy po więcej informacji: Biuro rachunkowe Poznań.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij