KIP - co powinno znaleźć się w Karcie Informacyjnej Przedsięwzięcia

KIP – co powinno znaleźć się w Karcie Informacyjnej Przedsięwzięcia?

Czym jest Karta Informacyjna Przedsięwzięcia?

Planujesz nową inwestycję? Zastanawiasz się, jakie pozwolenia będą Ci potrzebne? W większości przypadków niezbędnym elementem jest KIP, czyli Karta Informacyjna Przedsięwzięcia. Jest to dokument, który zawiera kluczowe informacje o planowanej inwestycji. Co powinno znaleźć się w KIP-ie? Zobacz, o czym należy pamiętać.

Karta Informacyjna Przedsięwzięcia, w skrócie KIP, to podstawowy dokument, który w kompleksowy sposób przedstawia główne założenia planowanej inwestycji. Co ważne, stanowi on podstawę do wszczęcia procedury wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Ta z kolei jest niezbędna, jeśli chcemy wznieść inwestycję wymienioną w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Na liście znajdują się między innymi stacje paliw, farmy fotowoltaiczne, magazyny, wysypiska śmieci, ale także domy jednorodzinne oraz wszelkie nieruchomości znajdujące się na obszarach Natura 2000.

KIP dołączamy do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Na podstawie Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia zostanie wydane postanowienie o zakresie raportu o oddziaływaniu na środowisko. W nim zostaną wskazane metody dalszych działań oraz analiz środowiskowych lub też postanowienie o braku konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

Jakie informacje powinny znaleźć się w KIP?

KIP to obszerny i bardzo szczegółowy dokument. Z tego względu jego wykonanie warto zlecić profesjonalistom. Dokładny zakres danych, które powinny zostać umieszczone w KIP, znajduje się w art. 62a ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Kluczową kwestią jest rodzaj, cechy, skala oraz usytuowanie przedsięwzięcia. Co ważne, rodzaj przedsięwzięcia musisz ustalić zgodnie z rozporządzeniem w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Natomiast skala musi uwzględniać podstawowe parametry techniczne, a także wielkość produkcji, czy zużycie surowców. Co więcej, w KIP musisz umieścić informację, jaką powierzchnię będzie zajmować nieruchomość oraz obiekt budowlany. Kolejną kwestią jest pokrycie nieruchomości szatą roślinną, którą trzeba opisać w granicach całej nieruchomości. Istotny jest również szczegółowy opis technologii każdego etapu procesu produkcyjnego.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij