Jak wykonać zbrojenie schodów betonowych i o czym pamiętać?

Schody betonowe powracają do łask. Oczywiście mowa tutaj o schodach wewnętrznych. Jeszcze do niedawna większą popularnością cieszyły się gotowe modele z drewna. Jednak obecnie odchodzi się od tego rozwiązania na rzecz właśnie schodów betonowych, tym bardziej, że są trwalsze i według wielu lepiej się prezentują. Jak sama nazwa wskazuje wykonane są z betonu. Jednak, aby nabrały swoich maksymalnych właściwości, czyli były wręcz niezawodne, trzeba wykonać ich zbrojenie. Dziś podpowiemy Wam, jak to zrobić i o czym należy pamiętać.

Schody wewnętrzne – jakie wybrać?

Schody wewnętrzne wykonane z betonu mogą mieć różną konstrukcję. Wbrew pozorom nie muszą być to tylko proste schody bez charakteru. Jeżeli szukacie schodów, które nie zajmują dużo miejsca, to postawcie na schody zabiegowe. W tego typu modelach spocznik stanowi alternatywę i zastępstwo dla stopni. Można także postawić na schody kręcone, które prezentują się oryginalnie i zajmują mało miejsca. Kolejnym ciekawym wyborem są schody łamane. Jednak w tym przypadku konieczne jest wykonanie dużego otworu w stropie. Najtańsze są schody jednobiegowe, które też łatwo wykonać. Mamy dla Was jeszcze jedną radę, a mianowicie schody zabiegowe najlepiej sprawdzają się wszędzie tam, gdzie kubatura jest niewielka, natomiast w pomieszczeniach wysokich nie są najlepszym wyborem. Kolejną zaletą schodów betonowych jest fakt, że nawet w trakcie budowy domu możecie po nich chodzić. Czas poznać zasady ich zbrojenia i dowiedzieć się, do czego sprawdzą się kleje do aluminium.

Jakie pręty na schody wybrać?

Aby wykonać zbrojenie schodów betonowych, należy postawić na pręty ze stali o podwyższonej wytrzymałości oraz aluminium. Pręty zawsze układamy równomiernie. W tym przypadku należy robić to na deskowaniu. Jeżeli dojdzie do jakiegoś uszkodzenia mechanicznego, to pamiętajcie, aby je naprawić. Pręty można łączyć ze sobą, używając kleju. Warto wybrać klej do aluminium w Ataszek.pl. Prace zawsze rozpoczynamy od dołu schodów, następnie przechodzimy do wyższych stopni. Najlepiej tutaj wybierać pręty poprzeczne. Oczywiście nigdy nie kupujcie prętów bez sprawdzenia dokładnej ilości, która znajduje się w projekcie. Kolejnym ważnym elementem jest fakt, że wylewkę możecie wykonać dopiero po ustawieniu prętów. Ale rzecz jasna wcześniej również należy przygotować warstwę pod prętami zbrojeniowymi. Jednocześnie wszystkie pręty, z których będziecie korzystać, muszą być czyste, nie mogą być w żadnym wypadku zabrudzone smarami czy błotem.

Wylewanie schodów betonowych

Oczywiście kluczowe znaczenie ma też szalowanie. To właśnie ono w znaczący sposób wpływa na bezpieczeństwo, ale zapewnia też komfort użytkowania. Na początek wykonujemy szalunek poziomy, a dopiero potem układamy poszczególne części zbrojenia. Trzeba jeszcze stworzyć boczne części szalunku. Bardzo ważnym elementem jest instalacja płyt w miejscu, w którym powstawać będą kolejne stopnie schodów. Dopiero po tym etapie można przystąpić do betonowania i również tutaj mamy dla Was bardzo ważną rolę, a mianowicie szalowanie i betonowanie należy wykonać w ciągu jednego dnia, gdyż w innym przypadku może dojść do pęknięcia powierzchni betonu, co nie będzie prezentować się zbyt dobrze.

Czy warto taką pracę wykonać samodzielnie?

Warto zauważyć, że prace budowlane nie należą do tanich, a obecnie te ceny są jeszcze wyższe. Dlatego też warto zastanowić się, czy przypadkiem sensowne nie jest wykonanie takich prac samodzielnie. Dzięki temu naprawdę sporo zaoszczędzicie, a przy tym będziecie dumni z efektu. Oczywiście trzeba mieć pojęcie o takiej pracy, aby uniknąć niedoróbek. W przypadku wykonania schodów niezbędny jest dobry projekt, na podstawie którego będzie się wykonywać poszczególne etapy prac. Jeżeli jednak postanowicie zlecić taką pracę firmie budowlanej, to pamiętajcie aby postawić na dobrych fachowców. Jednocześnie usługi trzeba zamówić co najmniej pół roku wcześniej, bo dobrzy fachowcy mają zapełniony kalendarz. Dobrzy fachowcy odpowiedzą też chętnie na wszystkie pytania i doradzą najlepsze dla Was rozwiązanie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij