Jak urządzić garderobę? Pomysły aranżacyjne do każdego pomieszczenia i metrażu

Osobne pomieszczenie na ubrania, buty i akcesoria to marzenie niejednej osoby. W domach o dużym metrażu znalezienie miejsca na garderobę nie stanowi większego problemu, jednak w niewielkim mieszkaniu nie zawsze istnieje możliwość przeznaczenia na nią całego pokoju. W tym przypadku najważniejszą rolę odgrywa odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni. Miejsce na garderobę można wygospodarować nawet w małym pomieszczeniu – pod warunkiem, że zastosuje się kilka sprawdzonych rozwiązań. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Mała garderoba – jak urządzić? Od czego zacząć?

Kluczem do aranżacji małej garderoby jest przygotowanie odpowiedniego planu. Niewielki metraż nie wyklucza stworzenia funkcjonalnej przestrzeni. Zanim zaczniesz reorganizować pomieszczenie, zastanów się, ile mebli może się w nim zmieścić i co konkretnie chcesz przechowywać. Pomocne bywa przygotowanie wizualizacji. Projekt możesz wykonać samodzielnie lub z pomocą profesjonalistów.

Mała i funkcjonalna garderoba – inspiracje

Dobrym pomysłem jest szukanie inspiracji w Internecie lub czasopismach zawierających porady z zakresu wystroju wnętrz. Przeglądając strony poświęcone tej tematyce, będziesz mógł znaleźć rozwiązania, które sprawdzają się na niewielkim metrażu. Porady doświadczonych ekspertów przydadzą Ci się podczas szukania najkorzystniejszej opcji. Propozycją, którą zawsze warto rozważyć, jest wybór garderoby z meblami na wymiar. Dzięki dopasowanym meblom maksymalnie wykorzystasz dostępne miejsce.

Wąska garderoba – aranżacje

W wielu przypadkach przestrzeń przeznaczona na garderobę jest nie tyle mała, ile wąska. Właściciele niewielkich mieszkań mają do dyspozycji schowek lub część przedpokoju. W małych domach dobrym pomysłem może okazać się stworzenie garderoby na poddaszu. Jeśli pomieszczenie pozbawione jest okien, należy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie na ścianie dwóch poziomów wieszaków lub zabudowanie jej półkami aż po sufit. Jedna ściana wąskiej garderoby powinna zostać niezabudowana, by pozostało miejsce na swobodne przejście lub przebranie się. Warto zainwestować również w mały stołek, dzięki któremu z łatwością sięgniesz po przedmioty znajdujące się na najwyżej umiejscowionych wieszakach czy półkach.

Garderoba stojąca i garderoba przenośna – modne i praktyczne

Sprawdzoną propozycją do małych mieszkań jest garderoba przenośna. Umożliwia ona przechowywanie odzieży na przenośnych, metalowych stelażach. Ogromną zaletą takiej garderoby jest jej niewielki rozmiar, dzięki któremu mieści się ona nawet w bardzo małych pomieszczeniach. Modele przenośne są wygodne w użytkowaniu i trwałe. Kolejną zaletą jest ich cena – za garderobę stojącą zapłacisz o wiele mniej niż za standardową szafę. Minimalistyczny, metalowy stelaż wygląda ponadto bardzo nowocześnie. Czarne warianty znakomicie sprawdzą się w aranżacji loftowej lub industrialnej.

Garderoby przenośne charakteryzują się lekkością – można z łatwością przenosić je z miejsca na miejsce. Niektóre konstrukcje wyposażone są dodatkowo w kółka, co pozwala na szybkie umieszczenie ich w innym pomieszczeniu, w zależności od potrzeby. W ofercie marki Kuchinox znajdziesz funkcjonalne garderoby przenośne w kilku rozmiarach. Dużym udogodnieniem jest możliwość regulacji wysokości drążków – rozmiar garderoby dopasujesz do własnych potrzeb. Ponadto elementy można łączyć, aranżując przestrzeń na wzór klasycznej garderoby. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Garderoba przenośna – elementy, wskazówki i inspiracje.

Garderoba w sypialni

Garderoba w sypialni to jedno z najpopularniejszych i najwygodniejszych rozwiązań. Należy wydzielić na nią osobną część pomieszczenia. Może to być jedna ściana lub niezagospodarowana wnęka. Jak zaaranżować garderobę w sypialni? Po pierwsze zastanów się, czy ma być ona otwarta, czy zamknięta. Najlepszym pomysłem jest zdecydowanie się na dużą szafę z przesuwnymi drzwiami. Zaletą zabudowanej garderoby jest łatwość utrzymania porządku w pomieszczeniu. Wolnostojący stelaż wpisze się z kolei w klimat minimalistycznej sypialni. Jeśli nie masz miejsca na szafę, a chcesz, by Twoje ubrania pozostały niewidoczne, ukryj garderobę za zasłoną – dzięki temu zachowasz estetyczny wygląd wnętrza.

Przydatne akcesoria do garderoby

Ostatnim etapem aranżacji garderoby jest opracowanie odpowiedniego systemu przechowywania. Przestrzeń powinna być zawsze uporządkowana. Najlepiej, jeśli często noszone ubrania są zawsze widoczne, a bielizna i dodatki schowane zostaną w szufladach. Warto również zainwestować w praktyczne akcesoria do garderoby, w których zmieścisz wszystkie dodatki. Absolutnym „must have” są wszelkiego rodzaju pudełka.

Wybierając pudełka do garderoby, zadbaj o to, by były funkcjonalne, estetyczne i wytrzymałe. Modele dostępne są zazwyczaj w dwóch wersjach – z pokrywką lub bez. Pierwsza opcja sprawdza się w przypadku przechowywania sezonowych ubrań. Warianty bez pokrywki możesz umieścić na komodzie – zmieścisz w nich dodatki, po które sięgasz na co dzień, np. szaliki lub czapki w sezonie zimowym.

Podsumowanie

Mała garderoba w bloku mieszkalnym czy w niewielkim domu nie jest trudna do zaaranżowania. Niezależnie od tego, czym dysponujesz – osobnym pomieszczeniem, dużą szafą czy kompaktowymi stelażami – zadbaj o to, by w garderobie zawsze panował porządek. Odpowiednie rozplanowanie przestrzeni pozwoli Ci na stworzenie funkcjonalnego miejsca przechowywania ubrań i dodatków.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij