Jak przekształcić budynek gospodarczy na mieszkalny

Jak przekształcić budynek gospodarczy na mieszkalny?

Posiadając dom i budynek gospodarczy, wiele osób zastanawia się nad przekształceniem tego drugiego w budynek mieszkalny. Dzieje się tak z wielu powodów na przykład powiększenie rodziny, zawarcie związku małżeńskiego przez dziecko, które dla swojej nowej rodziny potrzebuje powierzchni mieszkalnej. Jednak wbrew pozorom, nie jest to taka prosta sprawa, trzeba spełnić wiele wymagań związanych z prawem budowlanym, aby takie przekształcenie było możliwe. Niezbędna będzie także ekspertyza budowlana potwierdzająca, że dana konstrukcja spełnia określone kryteria.  

Adaptacja budynku gospodarczego na mieszkalny

Przebudowa budynku gospodarczego na mieszkalny jest czymś dużo większym, niż modernizacja, dlatego trzeba się postarać o pozwolenie na budowę. Na wielu portalach internetowych można znaleźć projekty takich przekształceń. Niezbędna będzie także wizyta w Starostwie Powiatowym, ponieważ konieczny jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Brak takiego dokumentu będzie wymagał posiadania warunków zabudowy, a po ich określeniu, pozostaje złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę i przekształcenie budynku gospodarczego na mieszkalny.

Ekspertyza budowlana – czy jest niezbędna?

Ekspertyza budowlana jest konieczna przy wszystkich pracach budowlanych w tym przebudowach różnego rodzaju. Taki dokument będzie zawierał ocenę stanu budynku na podstawie wykonanych badań oraz obliczeń i dotyczy to stropów, ścian, fundamentów, elewacji, dachu oraz innych części konstrukcyjnych. Ekspert po wykonaniu oględzin budynku, przeprowadza konieczne badania i wykonuje pomiary.

Dlaczego tak ważna jest ekspertyza budowlana? Otóż, wykonanie prac budowlanych nie jest związanych z poprawieniem stanu technicznego budynku gospodarczego, ale z całkowitą zmianą jego przeznaczenia. Konieczne będzie postawienie ścian, przeprowadzenie instalacji elektrycznej, wstawienie okien. A to wszystko nazywa się przebudową, która wymaga uzyskania konkretnego dokumentu. Dlatego też, nie można uniknąć wykonania ekspertyzy budowlanej, która określi stan techniczny budynku gospodarczego i możliwość jego przekształcenia na mieszkalny. Architekt będzie musiał wykonać projekt budowlany na podstawie, którego zostaną wykonane prace.

Kolejne kroki w kierunku przekształcenia budynku gospodarczego na mieszkalny

Wykonany przez architekta projekt należy złożyć w Starostwie wraz z ekspertyzą budowlaną, która zweryfikuje rozwiązania konstrukcyjne w danym budynku. W opisie znajdą się wszystkie zalecenia specjalisty oraz jego wnioski odnośnie nie tylko stanu budynku gospodarczego, ale również działań, jakie muszą zostać wykonane, aby na przykład usunąć obecnie istniejące usterki.

Jeżeli wszystkie dokumenty zostaną złożone i decyzja o przekształceniu budynku gospodarczego na mieszkalny będzie pozytywna, można przystąpić do prac budowlanych. Według przepisów, na tydzień przed rozpoczęciem tych działań należy poinformować Inspektorat Nadzoru Budowlanego. W niektórych przypadkach może zaistnieć konieczność zatrudnienia kierownika budowy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij