Na rynku dostępnych jest mnóstwo miejsc, które oferują naukę rysunki, niektóre z nich specjalizuje się w przygotowywaniu swoich uczniów na konkretne kierunki studiów, albo uczelnię, np. kurs na architekturę, kurs na ASP. Każdy z nich różni się od siebie przerabianymi tematami i obszarem działań na który jest nacisk. W tym artykule skupię się na przedstawieniu jak uczęszczanie na kurs na architekturę wpłynęło na mnie jako studentkę Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych.
Wzornictwo czy architektura?
Kilka lat temu, jako kandydatka na Wzornictwo stanęłam przed trudną decyzją wyboru miejsca, w którym będę szkoliła moje umiejętności artystyczna i gdzie przygotuję teczkę. Wybrałam wtedy jeszcze, jako bardzo nieświadoma dziewczyna, kurs na architekturę, którą też rozważałam jako jedna z dróg. Nie widziałam wtedy żadnych różnicy między tymi dwoma ofertami szkół rysunku oprócz nazwy, która kojarzyła mi się jedynie z chwytliwymi nazwami klas w liceach tj. klasa prawnicza, czy medyczna, które nazywały się tak, zamiast human, czy biol-chem.
Teraz już wiem, że Wzornictwo jest bardzo specyficznym kierunkiem, ponieważ jest działem, który wymaga jednocześnie umiejętności kreatywnego myślenia, rozwiniętej estetyki oraz wiedzy technicznej o materiałach i procesach produkcyjnych. Projektowanie jest dziedzina, która moim zdaniem nie pasuje ani na ASP, ani na Politechnikę, ponieważ jest czymś idealnie pomiędzy. W Polsce Wzornictwo można, w większości, studiować na uczelniach artystycznych. Z tego powodu kandydaci na te studia wybierają raczej kurs na asp, w celu przygotowania teczki i do egzaminów. Niestety takie kursy skupiają się tylko na malarstwie i rysunku modela, co oczywiście jest potrzebne do portfolio, ale nie przyda się raczej do rysowania z wyobraźni.
Przykładowy kurs na asp w Gdańsku:
https://domin-gdansk.pl/kurs-rysunku-gdansk-stacjonarnie
Jakie umiejętności rysunkowe są potrzebne?
Jednak, żeby wybrać odpowiedni kurs rysunku trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie umiejętności wymagane są na danym kierunku. Na wydziałach projektowych umiejętność rysowania jest niezwykle ważna, ponieważ w trakcie procesu projektowego i korekt u wykładowców używa się tz. języka rysunkowego. Wyjaśnię o co w nim chodzi na przykładzie. Jeśli mamy jakiś pomysł na obiekt przestrzenny to ciężko jest go opisać drugiej osobie słowami, a często rysując na papierze wystarczą dwie kreski, żeby móc zobrazować naszą ideę.
Co projektuje się na wzornictwie przemysłowym?
Jeden z moich ostatnich projektów polegał na zaprojektowaniu kawiarki, czyli podstawowego przedmiotu, który pewnie większość z nas ma w swoich domach. Jeśli zaczęłabym teraz opisywać, że zaprojektowany przeze mnie obiekt będzie obrotowy, ściana boczna będzie zbudowana z krzywizny wyginającej się w trzech miejscach, pokrywka nie będzie przyczepiona na stałe do bryły kawiarki, a rączka będzie lekko zmodyfikowanym walcem, to po tym opisie pewnie wyobraźnia każdego z nas stworzy inny obraz tego przedmiotu, mimo że wszyscy przeczytaliśmy dokładnie ten sam opis. Drugą opcja rozmowy o tym projekcie może być szkic.
Na tym przykładzie możemy łatwo zauważyć, że po tym szybkim rysunku wiemy dużo więcej, niż po opisie. Wcześniej zawile opisywana krzywizna przedstawiona jest jedna kreską, a rączka przestaje być tylko wygiętym walcem.
Wyobraźnia przestrzenna i 3D
Kolejna niezbędna umiejętnością każdego dizajnera jest wysoko rozwinięta wyobraźnia przestrzenna. Moim zdaniem każdy kandydat na wzornictwo powinien ćwiczyć myślenie 3d, a najlepszym sposobem na to jest rysowanie prostych brył geometrycznych. Niezliczone ilości takich zadań miałam okazję wykonywać chodząc na kurs na architekturę. Na zajęciach prowadzący wytłumaczyli mi zasady perspektywy, przecinania się brył ze sobą oraz światłocienia. W końcu większość przedmiotów które nas otaczają składa się z połączonych ze sobą prostszych brył i wprawa w ich kreśleniu się bardzo przydaje. Szczególnie jak marzy się o zostaniu projektantem : )
Światłocień modeluje obiekt
Podczas procesu projektowego trzeba zwracać uwagę na ogromną ilość rzeczy. Jedną, z nich która nie jest aż tak oczywista na pierwszy rzut oka, to to jak obiekt działa ze światłem. Dzięki umiejętność sprawnego rysowania w perspektywie można łatwo zobrazować jak, będzie wyglądał cień własny i rzucony wymyślonej przez nas rzeczy. Wygląd i kształt są bardzo ważnymi cechami wszystkich obiektów, gdyby tak nie było, nie spędzalibyśmy wiele godzin przeglądając strony internetowe, albo sklepowe półki w poszukiwaniu np. idealnej filiżanki na kawę. Wydaje mi się, że większość ludzi posiada swój ulubiony kubeczek, albo inną czarkę do picia napojów. I teraz wyobraźmy sobie jaką przyjemność sprawia nam spożywanie espresso ze zwykłej białej filiżanki, a z naczynia, które zostało specjaliście do tej czynności z wielką pieczołowitością zaprojektowane.
A co będzie, jak dodam, że projektant tej konkretnej czarki oprócz ergonomii pomyślał też o tym jak ten obiekt będzie wyglądał stojąc na półce w różnym oświetleniu? Pomyślał o tym jak będzie układał się cień rzucany przez uszko na główną część naczynia? Czy nie chcielibyście posiadać takiego przedmiotu zamiast masowo produkowanych kubków? Ja tak. Twórca tego naczynia podczas projektowania musiał wykonać multum szkiców, żeby finalny produkt mógł cieszyć oko odbiory. Jednak taka sytuacja nigdy nie miałaby miejsca, gdyby wcześniej taki projektant nie spędził wielu godzin ucząc się mozolnie perspektywy i geometrii. Na szczęście, i to pisze z własnego doświadczenia, nauka rysunku wcale nie musi kojarzyć się z męką. Osobiście uwielbiałam kurs rysunku na który uczęszczałam i na którym tak dużo się dowiedziałam.
Perspektywa i geometria rysunkowa
Teraz, z perspektywy czasu muszę przyznać, że pierwsze tygodnie, a nawet miesiące na kursie na architekturę (Kurs na architekturę w Poznaniu) były dla mnie trudne, bo było to zupełnie coś innego, niż się spodziewałam. Nie uczyłam się rysować pieski i portrety gwiazd popu, z czym kojarzyło mi się rysowanie wcześniej. Pamiętam nawet jak wróciłam pewnego dnia do domu i powiedziałam rodzicom, że to żadna nauka rysunku, tylko czysta matma. Oj…jak ja się wtedy myliłam. Im dłużej uczęszczałam na kurs tym bardziej rozumiałam o co chodzi w tym całym rysowaniu. Na zajęciach nauczyłam się rysować architekturę, geometrię, pojazdy, zieleń i postać. A dzisiaj jestem sobie wdzięczna, że dałam radę i nie zrezygnowałam z nauki rysunku podczas jednych z pierwszych zajęć.
Design – to zawsze super studia
Dzisiaj jako studentka Wydziału Wzornictwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych mogę z czystym sumieniem napisać, że bardzo się cieszę z tego, jaki kurs rysunku wybrałam na początku mojej drogi. Uważam, że kurs na architekturę, mimo swojej nazwy, jest bardzo przydatnym szkoleniem również dla kandydatów na inne kierunki projektowe takie jak Wzornictwo.
A czy wiesz że w Szkole Rysunku Domin dostajesz co kwartał kurs akwareli Gratis?
Dzięki temu artykułowi mam większą motywację do nauki rysunku. Świetna robota!
Ciekawe spojrzenie na różnice między Wzornictwem a Architekturą. Dzięki za podzielenie się!
Wspaniale, że kursy są tak różnorodne i dostosowane do potrzeb studentów!
Bardzo ciekawy artykuł! Rysowanie to naprawdę ważna umiejętność!
Super, że są kursy, które pomagają rozwijać talent! Zdecydowanie bym spróbował.
Fajnie, że dzielisz się swoim doświadczeniem! To inspirujące!
Cieszę się, że wybrałaś kurs na architekturę! Na pewno dużo nauczyłaś się!