Dobra nitownica ręczna. Jaką nitownicę ręczną wybrać?
Łączenie różnego rodzaju materiałów od dawna stanowiło spore wyzwanie. Jednym z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej znanych sposobów na połączenie dwóch różnych elementów jest nitowanie. Aby je wykonać, potrzebna jest dobra nitownica.
Czym jest nitownica?
Nitowanie to sposób łączenia znany od bardzo dawna. Dzięki niemu możliwe było połączenie elementów metalowych, a także mieszanych, na przykład skórzanych i metalowych, lub tylko skórzanych. Dzisiaj nitowanie zostało nieco wyparte przez spawanie, są jednak elementy, do których łączenia nadal będziemy potrzebować pomocy nitownicy.
Nitownica działa na zasadzie „wystrzelania” nitu, by późnej spłaszczyć jeden jego koniec, tworząc tak zwaną „zakuwkę”. Istnieją nitownice ręczne i pneumatyczne. Nitownica ręczna ze sklepu incop.pl to dobre rozwiązanie, które pozwoli Ci połączyć ze sobą nawet najbardziej twarde elementy. Nitownice ręczne najczęściej służą do mocowania tak zwanych nitów zrywalnych. Są na rynku również nitownice, które mocują tak zwane nitonakrętki (nitonakrętki są automatycznie unieruchomiane za pomocą specjalnej „główki”).
Co powinna mieć dobra nitownica?
Dobra nitownica ręczna na pewno powinna mieć przede wszystkim odpowiedni kształt i opływowość. Ponieważ do nitowania będziemy używać siły własnych mięśni, urządzenie nie może być ciężkie – nitownica powinna ważyć maksymalnie 2,5 kilograma, a i to bywa czasem za dużo. Warto także pamiętać, że każda nitownica dostosowana jest do rodzaju nitów, jakich chcemy używać w naszej codziennej pracy. Warto zwrócić na to szczególną uwagę. Oczywiście istnieją na rynku również nitownice uniwersalne, które pasują niemal do każdego rodzaju nitów, jednak są one nieco droższe. Jeśli wiemy, jaka jest specyfika materiałów, z jakimi pracujemy, bardziej opłacalne może być stwierdzenie, których nitów będziemy używać częściej, by następnie wybrać odpowiednią nitownicę ręczną, która pozwoli nam z nimi pracować. Nitownice ręczne nie są drogie kosztują średnio od 200 do 400 złotych. Natomiast zakup nitownicy pneumatycznej to już koszt rzędu 1000 do nawet 2000 złotych.
Kiedy wybrać nitownicę ręczną, a kiedy pneumatyczną?
Nitownica pneumatyczna to nieco prostszy sposób na wbijanie nitów w wybrany materiał. Dzięki sprzężeniu powietrza i wysokiemu ciśnieniu, nitownica taka działa z dużo większą siłą i pozwala na szybsze i dokładniejsze łączenie. Dzięki technologii używania sprzężonego powietrza, może ona być stosowana do twardszych materiałów, takich jak miedź, stal czy aluminium.
Przy wyborze odpowiedniej nitownicy warto zadać sobie pytanie, co i jak często będziemy nitować? Jeśli jest to ważny element naszego codziennego życia, lub zawodowo zajmujemy się nitowaniem różnego rodzaju płaszczyzn, zdecydowanie bardziej praktyczna będzie w naszym przypadku nitownica pneumatyczna. Jeśli jednak nitujemy tylko raz na jakiś czas, nie warto inwestować w tego typu urządzenie – znacznie lepiej sprawdzi się klasyczna nitownica ręczna, która jest dużo tańsza.