Czy można wyleczyć atopowe zapalenie skóry?

Czy można wyleczyć atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry jest alergiczną chorobą. Według danych w Polsce choruje na nią od 2 do 8% dorosłych. Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę, że tej choroby nie można wyleczyć, natomiast można zmniejszyć widoczność objawów, a nawet doprowadzić do remisji. Czas na ten temat dowiedzieć się więcej.

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą i nawrotową. Wywołuje objawy takie jak zaczerwienienie skóry, suchość, intensywny świąd oraz nawracające zakażenia bakteryjne. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nieprawidłowa synteza lipidów w naskórku, która powoduje uszkodzenie bariery ochronnej skóry. Zmiany mogą pojawiać się nie tylko na skórze twarzy czy szyi, ale też na łokciach czy kolanach. Na szczęście stosując odpowiednie zasady pielęgnacyjne, można zmniejszyć objawy, a często i doprowadzić do wieloletniej remisji. Na początek przedstawimy Wam kilka rad. Zacznijmy od tego, że należy nosić tylko przewiewną odzież, najlepiej z naturalnych, delikatnych materiałów. Do prania używajcie najlepiej proszków hipoalergicznych przeznaczonych dla dzieci. Należy też unikać alergenów, do których zaliczają się: dym tytoniowy, roztocza, kurz. Ponadto należy zrezygnować z gorących kąpieli. Bezwzględnie też należy przestać palić papierosy i pić alkohol. Niestety stres może nasilać objawy i choć wiadomo, że stresu nie można całkowicie wyeliminować, to na pewno można ćwiczyć czy uprawiać inne aktywności dzięki którym organizm lepiej radzi sobie ze stresem.

Właściwa pielęgnacja przy atopowym zapaleniu skóry?

Czasami małe błędy mogą powodować poważne następstwa. Jeżeli zmagacie się z atopowym zapaleniem skóry, to nie zmywając makijażu naprawdę sobie szkodzicie i zwiększacie ryzyko nasilenia się objawów. Makijaż należy zmywać bardzo dokładnie. Do tego celu najlepiej stosować płyn micelarny, który dobrze oczyszcza, a przy tym nie podrażnia. Dodatkowo należy stosować żele do mycia twarzy, które w swoim składzie mają silnie oczyszczający cynk. Wzmacnia on też układ immunologiczny skóry. Aby łagodzić podrażnienia można stosować też produkty z dodatkiem aloesu czy też niacynamidu. Ten ostatni jest pochodną witaminy B3. Tworzy warstwę ochronną na skórze. Ma działanie antyoksydacyjne, a przy tym przeciwzapalne a do tego wszystkiego łagodzi podrażnienia. Nie zapomnijcie jeszcze o nawilżaniu, przy czym należy stosować delikatne kremy o lekkiej formule, które w składzie posiadają kwas hialuronowy. Jego działanie nie kończy się tylko i wyłącznie na nawilżeniu, gdyż łagodzi również podrażnienia i przynosi ukojenie.

Domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry

Warto też wypróbować domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry. Na pewno możecie używać oleju kokosowego, który jest emolientem wzmacniającym barierę hydrolipidową. Najlepiej nierafinowany olej kokosowy dodawać do wody podczas kąpieli. Można też natłuszczać nim bezpośrednio skórę. Spróbujcie jeszcze wywaru z szałwii. Najlepiej zastosować ekologiczne liście szałwii. Wsypujemy dwie pełne łyżki do szklanki, zalewamy je wrzątkiem, a gdy napar wystygnie nasączamy nim waciki i przemywamy skórę. Możecie jeszcze stosować świeży sok z aloesu, a jeżeli hodujecie tę roślinę, to możecie użyć żelu z młodych pędów. Aloes działa ściągająco, ale też przeciwświądowo i do tego wszystkiego łagodzi podrażnienia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij