Co to jest pierwsza pomoc i kiedy trzeba ją zastosować?

Prawidłowo udzielona pierwsza pomoc przedmedyczna może uratować osobie poszkodowanej zdrowie lub życie. Dlatego szkolenia z jej zakresu są ważnym elementem dbałości o BHP w miejscu pracy. Jakie działania obejmuje pierwsza pomoc przedmedyczna? Kiedy należy jej udzielić?

Pierwsza pomoc przedmedyczna – co to? Istotny element BHP

Pierwsza pomoc przedmedyczna to zbiór czynności ratunkowych, które należy wykonać wobec osoby poszkodowanej w wypadku, na skutek urazu albo nagłego ataku choroby. Podjęte działania mają ochronić zdrowie i życie poszkodowanego oraz zminimalizować skutki zdarzenia. Trzeba je wykonywać aż do momentu przyjazdu karetki pogotowia ratunkowego.

Osoba udzielająca pierwszej pomocy przedmedycznej podejmuje czynności na miarę własnych możliwości, wiedzy i umiejętności. Dlatego wiele firm i instytucji inwestuje w szkolenia z tego zakresu. Dzięki temu pracownicy wiedzą, jak się zachować w trudnych momentach i co dokładnie robić. Podnosi to standardy BHP panujące w miejscu pracy.

Pierwszej pomocy przedmedycznej powinien udzielić każdy, nawet jeśli nie ma odpowiednich kwalifikacji i specjalistycznej wiedzy medycznej. Osoba, która jest na miejscu zdarzenia i zaniecha działań ratunkowych, może zostać objęta karą pozbawienia wolności do lat 3. Skłania to wiele osób do uczestnictwa w specjalistycznych szkoleniach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Inni motywują swój udział po prostu chęcią niesienia wsparcia innym.

Podejmowane w ramach pierwszej pomocy przedmedycznej czynności ratunkowe mogą uratować poszkodowanemu zdrowie lub życie. Dlatego nie warto się wahać i próbować udzielić wsparcia, nawet jeśli nie ma się specjalistycznej wiedzy. Oczywiście po uprzedniej ocenie zaistniałej sytuacji i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia.

Wiedza i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy mogą się okazać szczególnie przydatne w miejscu pracy. Dlatego pracownicy często są objęciu obowiązkowymi szkoleniami z tego zakresu. Podnosi to standardy BHP panujące w placówce. Sprzyja również budowaniu pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa.

Zapraszamy po więcej informacji: BHP Krosno.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij