Kiedy pracodawca nie może odmówić pracy zdalnej? Co na temat pracy zdalnej mówi Kodeks Pracy 2023?

Kiedy pracodawca nie może odmówić pracy zdalnej? Co na temat pracy zdalnej mówi Kodeks Pracy 2023?

6 kwietnia 2023 r. wchodzą nowe przepisy dotyczące właśnie pracy zdalnej. Ustawa weszła w życie dnia 6 lutego i już za kilka miesięcy zacznie obowiązywać. Warto dowiedzieć się, jakich zmian może oczekiwać pracownik, a jakich pracodawca.

Praca zdalna – co warto wiedzieć?

Pandemia spowodowała dużą popularność pracy zdalnej. Wielu pracodawców zdecydowało się na taką opcję, co pozwoliło im dokonać sporych oszczędności, ale też utrzymać firmę w czasach lockdownu. Spec ustawa covidowa zakładała, że wszędzie, gdzie to możliwe pracownicy mogą pracować zdalnie. Następnie trwały prace nad nowelizacją przepisów, które pozwalałyby na stosowanie zdalnego trybu pracy nie tylko w czasie pandemii, ale już na stałe. Pracodawcy mają więc niewiele czasu do tego, aby dostosować się do zmieniających się przepisów. Warto wiedzieć, że w nowym kodeksie pracy pojawił się rozdział, który rzeczywiście reguluje pracę zdalną. Zastępuje on też przepisy o telepracy. Według nowych przepisów praca zdalna może być stosowana w pełnym wymiarze, ale też hybrydowo, co oznacza, że pracownik część swoich obowiązków będzie wykonywał w domu, a część w budynku firmy. Tutaj należy odnieść się do samej definicji, czym jest praca zdalna. Otóż według nowych przepisów jest to praca, gdzie pracownik może wykonywać obowiązki w części bądź w całości w miejscu wskazanym przez pracownika, przy czym za każdym razem musi ten fakt uzgodnić z pracodawcą, co wymaga złożenia konkretnego wniosku. W praktyce oznacza to, że w uzgodnionych godzinach pracownik musi być w wyznaczonym miejscu i nie może przenieść się np. do kawiarni. Nie może też pracować z działki. Żadnym usprawiedliwieniem nie może być brak Internetu czy problemy z zasięgiem.

Poznajcie zasady wykonywania pracy zdalnej

W nowej ustawie znajdują się konkretne zasady dotyczące właśnie pracy zdalnej. Aby taka praca mogła być wykonywana pracodawca musi zawrzeć porozumienie z pracownikiem oraz zakładowymi organizacjami zawodowymi. Oczywiście może okazać się, że pracodawca nie zawrze porozumienia z zakładową organizacją związkową bądź też takowa na terenie firmy nie działa. W takim przypadku pracodawca ma obowiązek ustalić konkretny regulamin. Wykonywanie pracy zdalnej stanie się dopuszczalne również wtedy, gdy nie ma regulaminu, przy czym pracodawca musi wydać odpowiednie polecenia. Praca zdalna może też zostać ustalona na wniosek pracownika.

konsultacja z adwokatem

Kiedy pracodawca nie może odmówić pracy zdalnej?

Są sytuacje, że pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej. Warto jednak wiedzieć, że już podczas podpisywania umowy mogą być ustalone zasady właśnie dotyczące pracy zdalnej. Są też sytuacje, które zostały opisane w nowych przepisach, gdy pracodawca pod żadnym pozorem nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej. Dotyczy to kobiet w ciąży, ale też pracowników, którzy wychowują dziecko do ukończenia 4 roku życia, czy pracowników, którzy sprawują opiekę nad członkami bliskiej rodziny, którzy posiadają orzeczenie o niepełnosprawności bądź orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Jeżeli pracownik ma żonę, która jest w ciąży powikłanej bądź po sytuacji niepowodzeń położniczych, to również on może pracować zdalnie i pracodawca nie może mu tego zabronić. Sytuacja wygląda podobnie jeżeli pracownik jest rodzicem dziecka niepełnosprawnego. Pracodawca oczywiście może odmówić takiego wniosku, ale tylko wtedy gdy wykonanie pracy zdalnej nie jest możliwe. Swoją odmowę musi przy tym uzasadnić i ma na to 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku przez pracownika. Jeżeli pracodawca pomimo możliwości wykonania przez Was pracy zdalnej takiej możliwości Wam odmówi, to powinniście udać się do specjalisty, który będzie reprezentował Wasze interesy w sądzie pracy. Takiej pomocy może udzielić Wam adwokat w Zambrowie. Pracownik musi na piśmie oświadczyć, że posiada warunki lokalowe oraz techniczne do wykonania takiej pracy.

Czym jest praca zdalna na żądanie?

Każdy pracownik zyskuje nowe prawo, a mianowicie może do 24 dni wykonywać pracę zdalną. Przepis oczywiście ma zastosowanie tylko w okolicznościach incydentalnych. Zatem w teorii pracownik może skorzystać z takiej opcji, przy czym musi uzasadnić swoją decyzję. Dotyczy to np. sytuacji, gdy pracownik musi opiekować się członkiem swojej rodziny. Jednocześnie pracodawca i pracownik mogą wycofać się z pracy zdalnej i powrócić do ustalonych poprzednich warunków pracy. W razie braku porozumienia na tym etapie wniosek będzie rozpatrywany po upływie 30 dni od jego złożenia. Najlepszy adwokat w Zambrowie zajmujący się prawem pracy może pomóc pracodawcom także w aktualizacji regulaminów czy umów o pracę w związku ze zmianami.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij